Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Ze zákona o příspěvku zaměstnanci v karanténě nejsme nadšení, ale podpoříme ho

Ze zákona o příspěvku zaměstnanci v karanténě nejsme nadšení, ale podpoříme ho

4.3.2021

Dnes se v Senátu pokusíme ukončit anabázi z přijímáním zákona o mimořádném příspěvku zaměstnanci při nařízené karanténě. Nadšeni ze zákona nejsme. Na klubu jsme se radili a dohodli jsme se, že přesto podpoříme tu verzi, která k nám doputovala z Poslanecké sněmovny.

Chtěl bych ale k zákonu říct pár věcí. Máme obavu, že by zákon mohl být zneužitelný těmi, komu bude vyhovovat, že dostanou příspěvek 370 Kč k obyčejné nemocenské. Dále je tento postup demotivující a nespravedlivý pro dlouhodobě nemocné, kterým se dnes odkládají operace v nemocnicích, jsou na nemocenské na 60% a nedostanou žádný přípatek.

Ale hlavně, a na to se dnes budu ptát paní ministryně, jak se vypořádá a jak se bude vykládat paragraf 2) tohoto zákona, který se týká návratu občanů z ciziny? Protože když je pobyt občana v zahraničí delší než 12 hodin, a pokud se nejedná o pracovní a služební cestu, tak ten cestující člověk nemá na tento příspěvek nárok. Problém je, že všechny okolní země jsou zařazeny v třetím stupni a Slovensko dokonce v tom nejhorším, čtvrtém stupni. Bavíme se tady o cestování do zahraničí kvůli rodinným vazbám, návštěvám rodin, nikoliv o dovolených na Zanzibaru, nebo v Dubaji. Když lidé budou potřebovat navštívit rodinu v těchto sousedních zemích, tak budou mít problém.

Je tady také terminologická nesrovnalost, protože paragraf 2) používá termín „karanténa“, což je oficiální termín ze Zákona o ochraně veřejného zdraví, kdežto v nařízení Ministerstva zdravotnictví je použit termín „samo-izolace“, to znamená ne ve smyslu Zákona o ochraně veřejného zdraví, ale ve smyslu omezení možnosti pohybu dané osoby.

Jestli byla vláda humánní vůči pozůstalým a nechala otevřená květinářství, pak by mohla být humánní i vůči příbuzným, kteří se potřebují navštívit.

Přijetí zákona nechceme prodlužovat a přes všechny zmíněné výhrady ho podpoříme, protože chápeme, že jeho smyslem je udržet covid pozitivní lidi doma.


Zdeněk Nytra

Senátor volebního obvodu 70. Ostrava – město

Předseda Senátorského klubu ODS a TOP 09
Foto: Profimedia

Další články v kategorii