Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Zdeněk Nytra: Dnes jsem jednal se zástupci Evropského parlamentu ve věci Babišova střetu zájmu

Zdeněk Nytra: Dnes jsem jednal se zástupci Evropského parlamentu ve věci Babišova střetu zájmu

27.2.2020

"Dočasné pozastavení čerpání dotací by podstatně pomohlo řešení otázky střetu zájmů, protože by tím byl zájem i na druhé straně co nejrychleji to vyřešit, a ne to jednání zdržovat,“ řekl na schůzce s europoslanci Zdeněk Nytra. Senátní komise, které předsedá, navíc až dnes obdržela po osmi měsících od svého vzniku oficiální verzi prvního z auditů Evropské komise.

Předseda senátní komise Zdeněk Nytra pro ČTK řekl, že s europoslanci neřešili pouze aktuální situaci, ale v obecné rovině také potenciální zastropování dotací či pravidla jejich čerpání. Podle něj je normální, že se může udělat chyba u jednotlivých projektů při čerpání dotací. Řešení je ale potřeba hledat u obecnějších problémů, které se týkají střetu zájmu, a nastavit pravidla pro politiky a podnikatele, za jakých mohou a nemohou dotace čerpat.

Europoslanci dnes se zástupci horní komory parlamentu hovořili také o principech právního státu. Na úrovni Evropské komise i parlamentu probíhá diskuse o definici čtyř podmínek, jak má právní stát fungovat. Jde například o nezávislé soudnictví či nezávislá média. 

Skupina europoslanců do ČR dorazila včera. Jejím hlavním úkolem je zjišťovat fakta o údajném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Loňská zpráva auditorů Evropské komise, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy Babiš stále má vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Babiš v minulosti opakovaně odmítl obvinění ze střetu zájmů a označil ho za politickou záležitost.Zdroj a foto: ČTK, EURACTIV, Echo24

Další články v kategorii