Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Zákon o ošetřovném zapomíná na OSVČ a Dohodáře

Zákon o ošetřovném zapomíná na OSVČ a Dohodáře

25.3.2020

Senát dnes na své 18. schůzi zrychleně a beze změn schválil zákony, které mají zmírnit dopad koronavirové krize. Přesto se návrhy těchto zákonů v senátu neobešly bez připomínek, ačkoliv nikdo ze senátorů k nim nepodal pozměňovací návrh a to pro jejich nutnost vejít v platnost co nejdříve.

Po podpisu prezidenta v nejbližších dnech začnou platit zákony o pozastavení elektronické evidence tržeb, rozšíření ošetřovného, odpuštění části záloh na sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ a změny termínů zkoušek na středních školách.

Zejména k zákonu o ošetřovném se vyjádřilo několik senátorů. Zdeněk Nytra /ODS/ jako první upozornil ale na to, že se navrhovaný zákon nezabývá ošetřovným pro OSVČ a pro osoby pracující na dohody bez řádného pracovního poměru: „V naší společnosti téměř nefungují částečné úvazky. Zaměstnavatelé ze zištných důvodů ruší pracovní místa, spousta lidí byla donucena jít na dohody a neměli žádnou jinou šanci,“ řekl Nytra. Na dohodách o provedení práce, nebo o pracovní činnosti je spousta samoživitelek a samostatně fungujících rodičů: „Na ně nový zákon nepomýšlí, přitom zřejmě mají doma menší finanční zásoby, než kompletní rodiny s dětmi,“ pokračoval Zdeněk Nytra a při této příležitosti požádal ministryni Janu Maláčovou, aby se touto skupinou ministerstvo zabývalo, aby vzalo na vědomí, že zákon na tuto skupinu lidí nepomýšlí. Ministryně Maláčová /ČSSD/ k problému sdělila, že si tito lidé mohou požádat o mimořádnou sociální okamžitou pomoc, když se ocitnou v nouzi. Ta je pro ně podle ministryně mnohem výhodnější.

Nárok na ošetřovné tedy budou mít nově rodiče dětí do třinácti let, a to po celou dobu, kdy nechodí do školy. Výše ošetřovného zůstane na šedesáti procentech základu mzdy nebo platu a bude se nadále týkat jen zaměstnanců. Mezi další schválené zákony patří odhlasování pozastavení povinnosti elektronické evidence tržeb podnikatelům a to po celou dobu nouzového stavu a ještě tři měsíce poté. Ministerstvo financí si dle Aleny Schillerové od tohoto zákona slibuje mimo jiné omezení návštěv lidí na finančních úřadech. Kromě ošetřovného a EET senát schválil zákon o odpuštění minimální výše pojištění pro OSVČ za březen až srpen a možný odklad platby nad hodnotu minimálních záloh na rok 2021. Změna zákona v souvislosti s koronavirem se také dotkne maturit a přijímacích zkoušek na střední školy, které proběhnou nejdříve dva týdny po otevření škol. Maturity proběhnou týden po přijímacích zkouškách, otevřou-li se školy do 1. června. Pokud se školy otevřou po 1. červnu, maturity neproběhnou. Zděněk Nytra

25. března 2020

Další články v kategorii