Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Volební zákon schvalujeme během politické bouře

Volební zákon schvalujeme během politické bouře

29.4.2021

Dnes jednáme v Senátu o volebním zákonu určujícím pravidla pro podzimní sněmovní volby.

V klubu si velice dobře uvědomujeme, že v tomto případě je Senát naprosto rovnocenným partnerem Sněmovny a je nám velice líto, že v ní neprošel ani jeden z návrhů na korespondenční volbu pro občany České republiky, kteří se v době voleb nacházejí mimo ČR.

Účinnost toho zákona je stanovena na 1. červenec, takže teoreticky máme na jeho schválení ještě dva měsíce. Dobře vnímáme aktuální politickou situaci nejen ve Sněmovně, kdy se jeden blok snaží o vyslovení nedůvěry vládě a druhý blok o rozpuštění Sněmovny.

S ohledem na toto i na kauzu Vrbětice, si proto nemůžeme dovolit nechávat politickou scénu a celou Českou republiku v nejistotě bez schváleného volebního zákona.

Do zákona jsme v Senátu prosadili 14 volebních krajů, nepřipustili jsme bonus pro vítěze a v podstatě byl akceptován náš návrh na navýšení kvót pro koalice. Taky bylo zabráněno původnímu návrhu na rozdělování hlasů ve druhém skrutiniu.

Myslím si, že to jsou dostatečné důvody pro to, aby náš klub podpořil tento zákon tak, jak k nám doputoval z Poslanecké sněmovny.


Zdeněk Nytra

Senátor volebního obvodu 70. Ostrava – město

Předseda Senátorského klubu ODS a TOP 09

Další články v kategorii