Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Úskalí novely zákona o nemocenském pojištění: možnost podvodů a nejistota firem

Úskalí novely zákona o nemocenském pojištění: možnost podvodů a nejistota firem

17.8.2017

Senát schválil novelu zákona o nemocenském pojištění, podle níž lidé, kteří se starají o vážně nemocné příbuzné, dostanou možnost vzít si až tříměsíční placené volno. . Kromě nejbližší rodiny patří mezi okruh osob, kterých se zákon týká i tchyně, tchán, neteř nebo synovec

 Zaměstnavatel  má možnost při vážných provozních důvodech placené volno odmítnout. Volno bude  trvat až 90 dnů. Během nich bude člen rodiny, který se o nemocného příbuzného stará, pobírat 60 procent svého příjmu. Nová dávka pak bude k dispozici lidem od května či června příštího roku, zákon totiž začne být účinný devátý měsíc po vyhlášení.

 Zavedení dlouhodobého ošetřovného kritizují hlavně zástupci Hospodářské komory: Vláda přichází s návrhy, které dusí podnikatelské prostředí a mají potenciál významně zbrzdit trh práce. Dávka zvýší schodek veřejných financí, nebo povede ke zvýšení daní a pojistných odvodů. Ošetřovatelské volno vyjde státní rozpočet ročně zhruba na 1,84 miliardy korun. O dalších přibližně 242 milionů by přišel systém veřejného zdravotního pojištění. Firmy přijdou ze dne na den o pracovníka, přičemž není jasné, jak dlouho bude volno na ošetřování příbuzného využívat. Návrh tak vytváří naprosto nepředvídatelné a nestabilní prostředí pro zaměstnavatele i ostatní zaměstnance, kteří budou muset pracovníka na ošetřovatelské dovolené nahradit.

Nemocní  budou čerpat de facto dvě dávky současně. Kromě dlouhodobého ošetřovného, které by bylo vypláceno příbuznému, který se o ně stará, by měli nárok také na příspěvek na péči. To  může vést k zneužívání dávky. Pokud bude zaměstnanec pobírat kromě dlouhodobého ošetřovného také od nemocných osob peníze v podobě příspěvků na péči, může to pro něj v kombinaci s dalšími dávkami být velmi výhodná alternativa k práci.

Senátor Kubera řekl pro ČTV: Povede to k podvodům a nesouhlas zaměstnavatele je omezen na výjimečné případy.

  

.

 

 

 

 

 

 

Další články v kategorii