Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Státní tajemníky na ministerstvech bude moci odvolávat vláda.

Státní tajemníky na ministerstvech bude moci odvolávat vláda.

23.1.2019

Sněmovna hlasy ANO, komunistů, sociálních demokratů a okamurovců schválila novelu zákona o státní službě a přehlasovala Senát, který varoval před politizací státní správy.Na prosincové senátní schůzí jsem k tomu to problému řekl: "Zjednodušení možnosti odvolávat ministerské státní tajemníky popírá samotný smysl služebního zákona, který měl původně zajistit nezávislost státních úředníků na politické reprezentaci.

„Senát navrhuje vypustit změny, které by nejvyšší státní úředníky dostávaly pod politický tlak. Senát je přesvědčen, že by byla ohrožena nejenom pozice státních tajemníků, ale celý systém politické nezávislosti,“ hájila ve Sněmovně senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL). "Pokoušíte se o novou politizaci státní správy,“ vyčetl vládě předseda ODS Petr Fiala. „Ta novelizace rozhodně objektivně nepřináší žádné zlepšení a vede k politizaci státní správy."

„Bavíme se o státních tajemnících, neřešíme náměstky a ředitele odborů. Státní tajemníci jsou nejvyšší představitelé na ministerstvu. Není to tak, že si ministr může dělat, co chce. Odvolání musí podepsat i nejvyšší státní tajemník,“ řekla  ministryně Dostálová /ANO/. - Neřekla, že nejvyššího  státního tajemníka rovněž jmenuje vláda. A. Babiš v diskusi prohlásil: " Není možné, aby státní tajemník byl víc než ministr. Nikdo nechce dělat žádné čistky. My jsme ti, kteří depolitizovali státní správu."  - Skutečnost je samozřejmě jiná. Další články v kategorii