Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Senátor Nytra: Požádám  o prodloužení mandátu  dočasné komise

Senátor Nytra: Požádám o prodloužení mandátu dočasné komise

23.10.2019

Senátní komise pro vyhodnocení auditů týkajících se dotací EU pro holding Agrofert a premiéra Andreje Babiše (ANO) dospěla na svém zasedání 23. října t.r. k předběžnému závěru, že předseda vlády je ve střetu zájmů. Chce si ho pozvat na některé z příštích jednání, uvedl předseda komise Zdeněk Nytra z klubu ODS.

Babiš dosud vždy střet zájmů odmítal, od loňska kvůli tomu nepředsedá a neúčastní se vládní Rady pro evropské strukturální a investiční fondy.

Komise chce podle svého předsedy požádat Senát o prodloužení svého mandátu, který by měl skončil v závěru ledna, až na říjen příštího roku. Důvodem je podle Nytry především to, že finální verze auditů bude hotova až po Novém roce. -  Komise má shromažďovat informace týkající se auditních zpráv s cílem zajistit objektivitu. Měla by se rovněž zabývat chystaným stanoviskem českých úřadů k auditům a pokusit se porovnat současné auditní návrhy s dříve řešenými dotačními případy.

Komise má shromažďovat informace týkající se auditních zpráv s cílem zajistit objektivitu. Měla by se rovněž zabývat chystaným stanoviskem českých úřadů k auditům a pokusit se porovnat současné auditní návrhy s dříve řešenými dotačními případy.

Monika Babišová - rodinný protektor

V Česku začal platit klíčový paragraf 4c zákona o střetu zájmů (zakazující poskytování dotací obchodní společnosti, v niž má veřejný funkcionář či jím ovládaná osoba podíl alespoň 25 %) 9. února 2017. Počátkem února 2017 také Babiš převedl svůj majetek do dvou svěřenských fondů. -  Změně zákonů a zápisům v obchodních rejstřících na Slovensku i v Česku časově odpovídá i změna vztahu mezi Andrejem Babišem a jeho manželkou – svatba se konala na konci července roku 2017.

 Evropští auditoři ve své zprávě uvádějí: „Paní Babišová (manželka pana Babiše) je členem rady protektorů a je považována za rodinného protektora. Rodinného protektora jmenuje pan Babiš a ten také může odvolat osobu z funkce rodinného protektora bez uvedení důvodu. Rada protektorů není usnášeníschopná, pokud není přítomen rodinný protektor.“ Právě v tom je role a pozice manželky pro Andreje Babiše zásadní. 

„Možná by ji senátní komise mohla pozvat, aby to fungování svěřenských fondů vysvětlila,“ navrhuje David Ondráčka, který je od roku 2008 šéf české pobočky nevládní organizace Transparency International.


Další články v kategorii