Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Senát v novém složení nejenom o vládní krizi

Senát v novém složení nejenom o vládní krizi

16.11.2018

"Senát Parlamentu ČR považuje účast Andreje Babiše ve vládě ČR do konce vyšetřování podezření z dotačního podvodu ve věci společnosti Čapí hnízdo za nepřijatelnou," stojí v usnesení přijatém 59 hlasy proti 4. Ostatní senátoři se zdrželi. Horní komora své stanovisko přijala poté, co jí předseda vlády nepřišel poskytnout vyjádření k informacím o pobytu svého syna na Ruskem anektovaném Krymu.

Z dalších usnesení na úvodní schůzi- 14. a 15. 11.- po volbách nového senátu:

+ Senátorská novela zákona o silničním provozu počítá s tím, že cyklisté by na cyklostezkách a místních silnicích směli řídit i v případě, pokud by před jízdou vypili například dva decilitry vína nebo dvě desetistupňová piva.(0,5 promile alkoholu).- Cílem novely je mimo jiné umožnit lidem využívat vinařských cyklostezek, které cíleně vedou vinohrady a v okolí vinných sklepů, a přispět tak k rozvoji turistiky.  BESIP považuje  hranici 0,5 promile za  bezpečnou, neboť počet nehod zaviněných cyklisty se zvyšuje až od 0,8 promile alkoholu v krvi.

+ Senát už v prvním kole projednávání odmítl další pokus o zmírnění protikuřáckého zákona. Novela počítala mimo jiné s tím, že v hospodách by mohly být kuřárny bez obsluhy. Téměř totožnou poslaneckou předlohu pak odmítla Sněmovna letos v květnu.

+V současnosti mohou policisté vyřešit přestupek přímo na místě příkazem, a to buď pokutou, nebo napomenutím, které se ovšem musí provést písemnou formou. Senát přijal novelu zákona, která  ruší napomenutí a vedle pokuty zavádí tzv.  domluvu, a to v případech, kdy míra společenské škodlivosti daného činu je natolik nízká, že uložení pokuty by bylo s ohledem na závažnost přestupku a osobu pachatele nepřiměřené. Bude to platit i pro přestupky v dopravě, za něž nyní policisté pokutu jednotlivcům uložit musí.

text k obr.- Senátor ZN na zasedání Senátu  14. 11.- zdroj    www.senat.cz 

Další články v kategorii