Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Senát schválil návrh ústavní žaloby na prezidenta

Senát schválil návrh ústavní žaloby na prezidenta

24.7.2019

Projednávání ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana bylo tajné, jak přikazuje zákon. Známé je pouze to, že ji podpořilo 48 ze 75 přítomných senátorů, přičemž proti bylo dvacet z nich a sedm se hlasování zdrželo.


 Jak hlasovali konkrétní zákonodárci, však známé není, stejně tak jako to, co vše během schůze zaznělo. Stenozáznam z jednání se však pořizoval, zůstane ovšem uschován a utajen v archivu. K jeho zveřejnění dojde v roce 2049.

Projednávání ústavní žaloby na prezidenta pro hrubé porušení ústavy se mohli účastnit pochopitelně senátoři, pak už pouze předem odsouhlasení právníci z kanceláře Senátu. Veřejnost, asistenti politiků, novináři ani ochranka dovnitř nesměli. Předseda Senátu Jaroslav Kubera dokonce zakázal senátorům používat mobilní telefony a další elektronická zařízení. To vedlo k zajímavé situaci: ve stejnou dobu se v Lánech scházel prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem a jednali o odvolání ministra kultury Antonína Staňka, které je jedním z argumentů pro podání žaloby. O výsledcích lánské schůzky tedy nevěděli.

Výsledky se nakonec ještě před hlasováním dozvěděli i senátoři - právě od Kubery, který mobilní telefony neumožnil používat. "Pan předseda Senátu nám sice zakázal mít zařízení, ale sám jej použil a v průběhu nás informoval o výsledku schůzky pana Zemana s panem Babišem. Myslím si, že minimálně jednoho senátora další váhání pana prezidenta ovlivnilo," prozradil na tiskové konferenci předseda klubu ČSSD Petr Vícha. 

Návrh ústavní žaloby bude projednávat Sněmovna. Tam musí pro něho hlasovat 120 poslanců, což je nepravděpodobné. 

Žaloba obsahuje osm případů prezidentova jednání od nečinnosti v případě jmenování či odvolávání členů vlády, vysokoškolských profesorů, či dokonce celé vlády – Rusnokovy – bez podpory parlamentu, ovlivňování justice a  vystupování v rozporu s oficiální politikou České republiky 

text k obr. Předsedové šesti senátních klubů na tiskovce. Jak hlasovali jejich členové, neprozradili, kromě Zdenky Hanouskové, která sdělila, že  Senátní klub ANO hlasoval proti. 


Další články v kategorii