Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Senát dnes odhlasoval, že je Babiš ve střetu zájmu

Senát dnes odhlasoval, že je Babiš ve střetu zájmu

14.10.2020

Během zasedání Dočasné komise Senátu k návrhu auditních zpráv došlo v úterý 13. října k usnesení, že premiér Andrej Babiš je stále ve střetu zájmů, což je také uvedeno v závěrečné zprávě komise. Tu dnes jednohlasně schválil také Senát PČR.

"Senátní komise dospěla včera k závěru, že premiér České republiky je i nadále osobou, která ovládá holding Agrofert a další obchodní korporace, i když je v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. V komisi jsme se shodli, že premiér nevyhověl požadavkům českého zákona o střetu zájmů a zejména finančního nařízení Evropské unie a naplňuje tak svým postavením povahu střetu zájmů.  

Snažili jsme se v rámci práce komise o rozhodování na základě co největšího množství podkladů a informací. Musím ale bohužel říct, že spolupráce s ministerstvy spíše nefungovala, a tak jsme některé dokumenty nezískali vůbec, nebo prostřednictvím jiných kanálů. Výsledkem analýzy získaných dokumentů je ale všeobecná shoda na tom, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Převedení jeho aktivit do svěřenských fondů situaci nevyřešilo a jsem rád, že Senát dnes závěrečnou zprávu komise na své 27. schůzi schválil."

Česká vláda už se v minulosti vůči usnesení Evropského parlamentu ohradila. Europoslanci se podle ní vměšují do vnitřních a politických záležitostí členského státu.

Senát ale konstatoval, že současná právní úprava neumožňuje efektivně řešit případný střet zájmů veřejných funkcionářů. Horní komora, v níž má většinu opozice, proto dnes podpořila červnový postoj Evropského parlamentu k obnově Babišova vyšetřování. Pro návrh usnesení hlasovalo na 27. schůzi 48 z 53 přítomných senátorů. Proti nebyl nikdo, pět členů horní komory se hlasování zdrželo.Zdeněk Nytra

Předseda Dočasné komise Senátu k návrhu auditních zpráv

14. října 2020


Další články v kategorii