Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
S Milošem Vystrčilem na jeho první zahraniční cestě

S Milošem Vystrčilem na jeho první zahraniční cestě

25.6.2020

Z pozice místopředsedy Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR jsem spolu s předsedou Senátu ČR Milošem Vystrčilem včera absolvoval jeho první zahraniční cestu, která vedla na Slovensko.


Během oficiální návštěvy nás přijal na Bratislavském hradě Boris Kollár, který je předsedou Národní rady Slovenské republiky. V odpoledních hodinách se pak Miloš Vystrčil setkal se slovenským premiérem Igorem Matovičem. Plánovaná schůzka se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou však byla na poslední chvíli zrušena z důvodu karantény, do níž slovenská prezidentka ve středu vstoupila se svou celou kanceláří. 

Na společné tiskové konferenci s Borisem Kollárem předseda Senátu Miloš Vystrčil s díky konstatoval, že pozitivně vnímá stále přetrvávající skutečné vazby mezi Českou republikou a Slovenskou republikou. „Máme společné problémy i společný zájem co nejlépe využít potenciálu, který tyto dvě země mají a který se například projevil v tom, že jsme v obou případech velmi dobře zvládli koronavirovou krizi,“ řekl Miloš Vystrčit s tím, že nyní je potřeba, aby oba státy stejně dobře zvládly i díky vzájemné spolupráci to, co nás po krizi čeká. „Opětovné nastartování ekonomiky, opětovné nastartování všech dalších procesů, které souvisí s chováním a rozvojem svobodného demokratického státu, je před námi,“ definoval cestu z krize Miloš Vystrčil.

Dalším tématem jednání byla domluva vzájemné spolupráce obou zemí nejen na úrovni předsedů parlamentů, tedy Senátu a Národní rady Slovenska, ale také návrh jejího rozšíření i na úroveň výborů. „Rovněž jsme se dohodli na tom, že některé plány na to, jak se dál rozvíjet, budeme vypracovávat společně nebo si minimálně alespoň budeme informace vyměňovat,“ dodal Miloš Vystrčil.

Na cestě předsedu Senátu dále v senátní delegaci doprovodili Václav Hampl, Zdeňka Hamousová, Ladislav Kos, Zdeněk Papoušek, Jaromír Strnad a Hana Žáková. Svou návštěvou Bratislavy slovenské politické reprezentaci, dle parlamentních zvyklostí, česká delegace oplatila nedávnou červnovou návštěvu Prahy, při níž Boris Kollár a Igor Matovič zavítali i do české horní komory parlamentu.


Zdeněk Nytra, 25. června 2020


Foto a zdroj: Senát PČR


Další články v kategorii