Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Rozhovor: PREMIÉR JE VE STŘETU ZÁJMŮ

Rozhovor: PREMIÉR JE VE STŘETU ZÁJMŮ

11.11.2020

Šestnáct let stál v čele Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, v horní komoře Parlamentu je od roku 2016, v červnu 2019 se stal předsedou Dočasné komise Senátu k návrhům auditních zpráv. Senátor Zdeněk Nytra po více než roční činnosti komise, která nashromáždila přibližně 200 dokumentů týkajících se evropských dotací, upozorňuje na střet zájmů premiéra Andreje Babiše. Ten má podle něj stále vliv na Agrofert.

Vaše dlouholetá činnost v hasičském záchranném sboru je nepřehlédnutelná. Co Vás k práci přivedlo?  

To bylo něco jako rodinná diagnóza (úsměv), otec i máti byli u dobrovolných hasičů. A já jsem byl dobrovolný hasič od mala. U nás na vesnici to bylo tak, že půlka dětí byla u hasičů a druhá půlka v Sokolu. Později jsem šel studovat na střední průmyslovou školu chemickou, protože žádná hasičská tehdy nebyla, a pak jsem vystudoval požární ochranu na Technické univerzitě v Ostravě. Třicet dva let byl můj koníček mým povoláním.

U hasičů jste byl zvyklý na rychlé rozhodování, v senátní komisi, které předsedáte a která se podrobně zabývala otázkou střetu zájmů premiéra Babiše, jste naráželi ze strany ministerstev na neochotu poskytovat informace a účastnit se jednání…

Není to jenom případ práce auditní komise, obecně v politice platí, že na rozhodování máte více času a že musíte hlavně najít kompromis. U hasičů je to jiný způsob rozhodování: rozhodujete se rychle v daném čase a až potom řešíte, zda to bylo dobře, nebo špatně.

Proč myslíte, že ministerstva, především financí a místního rozvoje, nechtěla komisi poskytnout návrh auditní zprávy, který přišel z Evropské komise a který poukazoval na střet zájmů premiéra?

Tomu jsem právě nerozuměl, proč je taková kruhová obrana kolem pana premiéra. Všem muselo být jasné, že informace se ven dostanou. Zástupci ministerstev mohli být slyšet, mohli říci, co si myslí. Ale v tomto případě jako by se vzdali obhajoby. Obzvláště, když se v Česku nic neutají, takže materiály jsme nakonec měli k dispozici. S výjimkou znění druhého, tzv. zemědělského auditu, ten zatím venku není.

Znění prvního návrhu auditní zprávy, která se týkala čerpání dotací firmou Agrofert, jste získali z médií?

Nejenom z nich. Zjistili jsme, že auditovaným subjektem je i hlavní město Praha, protože poskytovalo dotace. Oslovil jsem tak pana primátora Hřiba a ten nám po právních konzultacích zprávu poskytl. Co mě také zarazilo, bylo, že návrhy auditních zpráv oficiálně obdržely pouze kontrolované instituce, které poskytují finanční prostředky, ale ne ti, kdo je dostávají. Ale jsem přesvědčen, že Agrofert, přestože nebyl kontrolovaným subjektem, ji měl k dispozici, protože jeho mluvčí se k řadě věcí vyjadřoval.

Komise, ve které byli zastoupeni senátoři napříč politickým spektrem, tedy dospěla k závěru, že je premiér ve střetu zájmů?

Přesně tak. Pan premiér tvrdí, že není ve střetu zájmů, protože převedl všechny své firmy do svěřenských fondů. Avšak z informací, které máme k dispozici, vyplývá, že je zakladatelem fondů, jmenuje radu protektorů, jmenuje správce, které může kdykoliv odvolat. A kdyby dneska ve funkci skončil, tak fondy může zrušit a vše bude opět spadat pod něj.

Premiér při vzniku komise avizoval, že pokud bude třeba, na jednání komise přijde. Přišel?

Ne. Zřejmě změnil názor.

Překvapilo Vás to?

Ne, překvapilo by mě, kdyby přišel.

Premiér jakýkoliv střet zájmů popírá. K jakým sankcím může Evropská unie přistoupit?

EU neproplatí dotace České republice. V praxi to funguje tak, že dotace jsou poskytovány, resp. Ministerstvo financí je poskytuje. Nejdříve je tedy zaplatíme a pak to fakturujeme EU. A EU prostě ty peníze nepošle.

O jaké částce se bavíme?

O stovkách milionů korun. A může být zpochybněn celý systém veřejných zakázek. Problém by mohly mít některé státní podniky a instituce, které poskytují zakázky firmám spadajícím pod Agrofert. Pokud, jak tvrdí i naše komise, je stále konečným vlastníkem firem, i přes převedení do svěřenských fondů, Andrej Babiš, jedná se o střet zájmů, protože veřejné zakázky nemohou být poskytovány firmám ovládaným členem vlády.

Bude činnost komise pokračovat i v dalším funkčním období, které započne v listopadu?

Ano, jsou před námi úkoly, které je třeba dořešit. Jako např. možnosti zpřesnění českého zákona o střetu zájmů. Mělo by pouze dojít k menší změně statutu komise, která by měla být již stálou komisí, jež bude řešit dohled nad poskytováním finančních prostředků z veřejných rozpočtů.Rozhovor: Denisa Čermáková, vedoucí oddělení vztahů s veřejností Kanceláře Senátu


Další články v kategorii