Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Můj projev na 20. schůzi Senátu

Můj projev na 20. schůzi Senátu

16.4.2020

Níže přináším záznam z mého vystoupení na 20. schůzi Senátu dne 16. dubna 2020 k návrhu zákona o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru SARS-CoV-2 na nájemce prostor sloužících k uspokojování bytové potřeby, a na příjemce úvěru poskytnutého Státním fondem rozvoje bydlení a v souvislosti s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty.

„Dobrý den, paní místopředsedkyně, vážené kolegyně, kolegové, vážená paní ministryně. Ten zákon není dobrý z toho pohledu, že problém, který pochopitelně vzniká na začátku řetězce, přesunuje někam doprostřed. Návrh zákona vyřeší možná, byť nedokonale, ale asi nemůžeme čekat, že vyřeší všechny problémy na straně nájemníků teď v tuto chvíli, ale bohužel. A týká se to nemalé části nájemníků, kteří nefungují dvakrát zodpovědně.

Dnes opravdu návrh zákona chápou tak, že prostě nájemné nebudou muset platit. A na konci roku se nám problém vrátí zpátky a vrátí se nám v ještě daleko větší míře, protože ti lidé spadnou do insolvence, přijdou o bydlení a další s tím spojené věci. Takže opravdu zákon není dobrý. Předřečníci tady zmiňovali, a já se s tím ztotožňuji, měli bychom řešit problém na začátku řetězce. 

Na druhou stranu, a tady musím souhlasit s paní senátorkou Seitlovou, že když zákon zamítneme, tak se problém nevyřeší vůbec, to je první důvod. Musíme vzít v úvahu to, že v nouzovém stavu je pouze vláda, oprávněná navrhovat zákony a předkládat je do Poslanecké sněmovny, takže nikdo jiný než vláda to neudělá.

A zatřetí bohužel musíme vzít v úvahu i skutečnost, že tak, jak se chová Poslanecká sněmovna k návrhům zákonů, které se jí vrátí ze Senátu, je velice pravděpodobné, že pokud návrh zákona zamítneme, tak Poslanecká sněmovna nás příští týden, pokud dá dohromady sto jedna hlasů, přehlasuje a bude platit znění, které jsme dostali na stůl z Poslanecké sněmovny. Děkuji."


Dvacátá schůze senátu bude pokračovat druhým dnem a to v zítra, 17. dubna 2020 od 9,00 hodin ráno.


Zdeněk Nytra

16. dubna 2020


Foto: Senát PČR

Další články v kategorii