Nákladně restaurovaný barokní zámek ve Štiříně používalo MZV jako konferenční centrum a reprezentační čtyřhvězdičkový hotel. Jedná se přitom o zámek, který byl i s přilehlými pozemky v roce 1946 tehdejším Pozemkovým fondem úplatně převeden skautské organizaci Junák jako náhrada za nacisty zabavený skautský majetek. Když se Junák po listopadu 1989 domáhal vydání svého vlastnictví, držitelé zámku tehdy prohlásili, že vrácení brání „důležitý veřejný zájem“.
 Nyní ovšem ministerstvo tvrdí, že Štiřín nepotřebuje. Odvolání ředitele Hrubého zdůvodňuje „dlouhodobou nespokojeností“ s hospodařením zámku, který v posledních třech letech vykazoval zhruba osmimilionovou ztrátu. Předtím hospodaření ztrátové nebylo – v roce 2008 dosáhl výnos před zdaněním více než pět milionů korun, o rok později 876 tisíc korun. Osmimilionovou ztrátu z poslední doby způsobenou především nezájmem MZV o služby Štiřína, chce ministr řešit prodejem celého zámku, a to zdaleka ne za maximální cenu. „Cena nebude příliš vysoká. Kdo chce dnes udržovat zámek? My na to nemáme prachy,“ říká Karel Schwarzenberg. Varianta vrácení zámku skautům (nebrání-li tomu již „veřejný zájem“) se v představách pana ministra kupodivu zřejmě nevyskytuje.
V odmítání podobných nabídek má ovšem Hrubý už určitou praxi. V roce 1999 odmítl stejně „lukrativní“ nabídku poradce tehdejšího premiéra Miloše Zemana, aby zajistil kompromitující materiály na bývalého ministra zahraničí Josefa Zieleniece, který prý na zámku uplácel novináře. V tehdejší „kauze Štiřín“ byl obviněn i sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba, který tuto „spolupráci“ od Hrubého vyžadoval.
Komplex, k němuž patří i historický park, devítijamkové golfové hřiště a přidružené budovy, má sloužit především pro potřeby ministerstva, případně dalších orgánů státní správy, tři čtvrtiny výnosů z jeho provozu jsou pokryty vlastní obchodní činností správy zámku. „Státní instituce nemají zájem o využívání Štiřína. Medializace záměru ministerstva zahraničních věcí areál prodat, zásadním způsobem ochromuje naši obchodní činnost, neboť tato situace logicky v případných klientech budí nejistotu a nedůvěru,“ varoval ředitel ještě před svým odvoláním.
 Nákladně restaurovaný barokní zámek ve Štiříně používalo MZV jako konferenční centrum a reprezentační čtyřhvězdičkový hotel. Jedná se přitom o zámek, který byl i s přilehlými pozemky v roce 1946 tehdejším Pozemkovým fondem úplatně převeden skautské organizaci Junák jako náhrada za nacisty zabavený skautský majetek. Když se Junák po listopadu 1989 domáhal vydání svého vlastnictví, držitelé zámku tehdy prohlásili, že vrácení brání „důležitý veřejný zájem.