Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Proč většinu senátních návrhů Sněmovna odmítá ?

Proč většinu senátních návrhů Sněmovna odmítá ?

4.12.2019

Senát se na své schůzi 4. prosince postavil proti vládní snaze o vyšší zdanění loterií nebo o zvýšení poplatku za vklad do katastru nemovitostí. Doporučil i úpravy ve zdanění technických rezerv pojišťoven. Daňovými změnami chce vláda vylepšit příjmy státního rozpočtu a tak se jimi tak bude muset znovu zabývat Sněmovna. Ta nejspíš senátní verzi odmítne hlasy provládní většiny.

V České televizi k tomu bývalý ministr financí a současný poslanec za hnutí ANO Ivan Pilný vyjádřil následovně: Někdy schválíme ve Sněmovně s odpuštěním blbosti a senátní úprava naše chyby napraví. Jenomže jsme vázáni zákonným ustanovením, že buď přijmeme kompletní senátní návrh anebo budeme trvat na svém původním rozhodnutí. Žádné opravy, doplňky či jiné a další nejsou možné. Je tedy nutné změnit zákon! 

Daňové změny  v roce 2020:

Poplatek za vklad do katastru nemovitostí by se měl zvýšit dvojnásobně na 2000 korun. - Senát odmítl

Vyšší zdanění loterií z nynějších 23 procent až na 35 procent odmítl Senát kvůli tomu, že by zatížilo nejméně nebezpečné druhy hazardu. Zvýhodnilo by se tak zdanění ostatních druhů hazardu, třeba z automatů, které jsou návykovější

Vláda navrhla také zvýšení spotřební daně na lihoviny. Unie výrobců lihovin už dříve uvedla, že v takovém případě zdraží láhev o 9,10 Kč. Piva ani vína se zvýšení sazeb netýká. Senát souhlasí. 

Navýšení rodičovského příspěvku by mohli získat i rodiče s dětmi do čtyř let věku, kteří příspěvek v dosavadní výši už vyčerpali. Senát  téměř jednomyslnědoporučil doplnit vládní novelu, která má rodičovskou od příštího roku zvýšit. Rodičovská by se podle novely měla zvednout z 220.000 na 300.000 korun a u vícerčat z 330.000 na 450.000 korun. Vládní novela obsahuje i další změny. Počet hodin, na který mohou rodiče dávat své děti do dvou let do školky či jinam na hlídání - a nepřijít přitom o rodičovskou - by se měl od ledna zdvojnásobit. Zatímco nyní je to 46 hodin měsíčně, nově by to mělo být až 92 hodin v měsíci.

 Senát se ohradil proti násilnému postupu čínského režimu vůči účastníkům demonstrací v Hongkongu, kteří požadují demokratické reformy. Rozhodl o tom na návrh svého zahraničního výboru, a to jednomyslně až na dva zástupce hnutí ANO, kteří se hlasování zdrželi. 

Česko si bude 21. srpen připomínat oficiálně jako Den památky obětí invaze v roce 1968 a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy. Senát schválil v rámci novely o státních svátcích. Novelu, kterou předložilo devět desítek poslanců ze všech klubů kromě KSČM, nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Česko má zatím v kalendáři 14 významných dnů. Na své projednání čeká ve Sněmovně také poslanecký návrh, aby mezi významné dny patřil 17. leden jako Den mateřských škol. Poslanci STAN předložili návrh, podle kterého by se 1. květen slavil nejen jako Svátek práce, ale i jako Den vstupu ČR do Evropské unie. Senátor STAN Zdeněk Hraba by chtěl mezi významné dny dostat 15. březen jako připomínku obsazení Československa nacistickým režimem.

Text k foto- Členové senátorského klubu ODS v přestávce jednání

Další články v kategorii