Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Příspěvek zaměstnancům v karanténě a také pandemický zákon

Příspěvek zaměstnancům v karanténě a také pandemický zákon

24.2.2021

Dnešní schůze Senátu nebude jednoduchá. Projednávat se bude senátní tisk č. 44, který řeší příspěvek zaměstnancům v karanténě a také pandemický zákon.

Zmíním se nejdříve o dvou záležitostech v souvislosti se senátním tiskem č. 44, který pojednává o příspěvku zaměstnanci při nařízené karanténě. Na klubu jsme diskutovali o tom, jaký to bude mít přínos. Na jedné straně chápeme motivaci ministryně a vlády k přijetí tohoto zákona a tím i motivování lidí, aby se nechali trasovat a zavřít do karantény. Na druhou stranu máme pochybnosti, jestli to není demotivující. Není ani jasné, jak bude probíhat kontrola, zda lidé karanténu dodržují a jak prokážou, že se opravdu potkali s nakaženým člověkem.

Druhá a mnohem podstatnější věc ale je, že při projednávání v Poslanecké sněmovně došlo u zákona ke vložení záležitostí, které s tímto zákonem nesouvisí a to je evidence všech "dohodářů", všech dohod o provedení práce a dohod o pracovní činnosti. Tím by došlo k naprosto zbytečné a nadměrné zátěži všech podnikatelů, ale i neziskových organizací, dobrovolnických organizací apod. Tyto záležitosti budeme chtít zpět ze zákona vypustit.

Pak je tady návrh pandemického zákona. Na klubu jsme o tom diskutovali hodně. Nemohu vyslovit 100% stanovisko celého klubu, ale v podstatě stanovisko většiny. My jsme za prvé rádi, že se na půdě Sněmovny dohodla opozice s koalicí, na druhé straně jsme však při studiu zákona přišli na jednu, respektive dvě závažné chyby, které následně uznalo i ministerstvo zdravotnictví. Troufám si proto tvrdit, že většina klubu bude dnes podporovat vrácení zákona s pozměňovacím návrhem, minimalistickým, který má hlavně vyřešit to, že by podle zákona mimořádná opatření mohla teoreticky platit, i když by byla pandemická opatření sněmovnou zrušena.Zdeněk Nytra

Senátor volebního obvodu 70. Ostrava – město

Předseda Senátorského klubu ODS a TOP 09

Další články v kategorii