Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Premiér je ve střetu zájmů, Evropské komisi došla trpělivost a udělala nečekaný krok

Premiér je ve střetu zájmů, Evropské komisi došla trpělivost a udělala nečekaný krok

27.4.2021

Evropská komise, která se od roku 2018 opakovaně zabývala střetem zájmů Andreje Babiše, došla už v roce 2020 k závěru, že premiér ČR je stále vlastníkem Agrofertu a tudíž je při čerpání dotací z EU ve střetu zájmů.


Resortní ministerstva ČR, kterým je premiér nadřízen, však výsledky auditu Evropské komise až do pátku 23. 4. 2021 odmítala, případně se vymlouvala na to, že neznají obsah závěrečné auditní zprávy.

Teď už se ale nebude vymlouvat na co

Evropské komisi došla trpělivost s neustálými nejasnostmi, které panují v České republice okolo závěrů, ke kterým v souvislosti se střetem zájmů premiéra v roce 2020 došla. V pátek 23. dubna 2021 proto nečekaně zveřejnila výslednou zprávu z auditu, která dokazuje, že český premiér je stále vlastníkem Agrofertu a peníze na evropských dotacích tudíž čerpá podvodně.

Evropská komise tímto krokem zároveň dává striktně najevo, že její závěr je jasný a už o něm nechce debatovat.

Členské státy EU si na Českou republiku ukazují prstem

Případ českého premiéra je v Evropském parlamentu živě diskutovaným tématem a mnozí europoslanci jej vnímají jako vážný problém. K tématu se vyjádřili například poslanci z výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu: „Během schůzí v Praze se nám čím dál více potvrzovalo, že evropské fondy nejsou využívány tak, jak by měly,“ řekl na adresu českého premiéra maďarský europoslanec Sandor Ronai.

Také nizozemský europoslanec z odboru rozpočtové kontroly, Jeronen Lenaers, k tématu řekl: „Evropské peníze nejsou určené pro oligarchy. Jsou určené pro rodinné podniky, pro malé a střední formy. Takové firmy by měly peníze čerpat.“

S Babišem tahajícím za vládní nitky několik let nešlo pohnout

Na Babišův střet zájmů upozorňuje opozice již od roku 2014, tedy od chvíle, kdy stávající premiér nastoupil na Ministerstvo financí.

V boji proti neoprávněnému čerpání dotací z evropských peněz český Senát zřídil v roce 2019 Dočasnou komise k návrhům auditních zpráv, které jsem předsedal. S komisaři EU jsem se během jejich šetření ve věci střetu zájmů osobně sešel v únoru 2020. V témže roce Evropská komise také vydala jasné stanovisko, tedy že Agrofert porušuje při čerpání dotací směrnice EU.

Dočasná komise dospěla na podzim roku 2020, a Senát to svým usnesením v říjnu 2020 potvrdil, že Andrej Babiš ve funkci českého premiéra je ve střetu zájmu.

Z Evropské unie teď reálně hrozí, že Agrofertem čerpané dotace České republice neproplatí a bude je dokonce zpětně vymáhat. Česká republika však peníze Agrofertu již vyplatila, což znamená, že stovky miliónů korun budou muset zaplatit čeští daňoví poplatníci.


Zdeněk Nytra

Senátor volebního obvodu 70. Ostrava – město

Předseda Senátorského klubu ODS a TOP 09

Další články v kategorii