Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Mračna dopadu koronakrize pro kraje a obce

Mračna dopadu koronakrize pro kraje a obce

14.5.2020

Na prvním místě chci říct, že pro zmírnění finančního dopadu koronakrize na kraje a obce dělám aktuálně maximum. Problematika souvisí mimo jiné s kompenzačním balíčkem/bonusem. Pojďme se na věc podívat blíž.

Z návrhů zákona o kompenzačním bonusu se nám na schůzích Senátu pomalu stává evergreen, což přičítám tomu, že nelze tak jednoduše a správně zacílit zákon na všechny skupiny obyvatel. V minulé verzi návrhu zákona byl schválen bonus pro OSVČ, kteří mají k tomu jako zaměstnání pedagogickou činnost. Pořád nerozumím tomu, proč to u pedagogických pracovníků jde, u ostatních ne. 


"Pořád nerozumím tomu, proč to u pedagogických pracovníků jde, u ostatních ne."


Narazil jsem například na skupinu lidí, kteří pracují ve dnes ceněném sektoru, zdravotnictví, ať už na zkrácené úvazky, nebo dohody a zároveň jsou na hlavní činnost OSVČ. Ti nám zůstali pořád nějak mimo. Na 22. schůzi Senátu konané 13. května 2020 jsem místopředsedkyni vlády Alenu Schillerovou požádal, jestli by se v další fázi přípravy zákona o kompenzačním bonusu mohla zaměřit na segment občanů, kteří jsou zaměstnanci a OSVČ zároveň.


„Vyzýváme vládu, aby připravila do konce května návrh, jak bude kompenzovat podíl nákladů obcí a krajů do kompenzačního bonusu.“


Koronakrize bude mít obrovský finanční dopad na obce a kraje, které budou postiženy třikrát. Jednou kvůli zvýšeným úhradám za nákup ochranných a dezinfekčních prostředků. Dále pak v důsledku individuální podpory malých podnikatelů, kdy spousta obcí a měst dnes nejen vypisuje dotační tituly na podporu malých podnikatelů, což dělají ze svých rozpočtů, ale současně jim mají odtékat finanční prostředky do třetinového podílu na kompenzačním bonusu, o kterém teď jednáme. Třetí dopad bude v poklesu příjmů z výběru daní jako takovém, který dnes neumíme odhadnout, tak jen tipuji, že pokles bude sedm nebo deset procent.

Ministryně financí Alena Schillerová 13. května před Senátem k danému zákonu řekla: „My samozřejmě počítáme s masivní podporou, chceme, aby nám kraje a města pomohly s investicemi. Protože jestli má něco nastartovat ekonomiku, tak jsou to investice.“

Jenže obcím, kromě omezení provozních výdajů nezbude nic jiného, než omezit investiční činnosti a tím opětovně poškodit drobné a střední podnikatele. Čím je obec menší, tím to bude drastičtější. Příkladem je metropole Praha, která když odsune nějakou velkou investiční akci, tak to velká stavební firma přežije. Ale pokud malí podnikatelé a živnostníci nedostanou od menších obcí práci, bude to pro ně velká rána.

K problematice jsme vedli dlouhé diskuse, jejichž výsledkem je, že na 22. schůzi Senátu byl odhlasován pozměňovací návrh, kterým se návrh zákona vrací zpět do Poslanecké sněmovny. Během jednání jsme vyzvali vládu, aby připravila do konce května návrh, jak bude kompenzovat podíl výplaty obcí a krajů do kompenzačního bonusu, jehož hodnota představuje třicet devět až čtyřicet pět miliard korun. Bavíme se tedy o třinácti až patnácti miliardách korun dopadu na rozpočty obcí a krajů. V případě, že nám vláda nevyhoví, budeme muset navrhnout vlastní zákon, který bude propad rozpočtů obcí a krajů kompenzovat.14. května, Zdeněk Nytra

Další články v kategorii