Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Exekucím čelí  6 a půl tisíce dětí

Exekucím čelí 6 a půl tisíce dětí

16.8.2019

Dluhů z dětství by se mohli lidé zbavit za tři roky, když splní pravidla oddlužení.

Zařazení těchto dlužníků do zvýhodněného režimu, který se nyní vztahuje na seniory a zdravotně postižené, schválil Senát na své schůzí 14. srpna 2019. V Česku čelí exekucím přes 6500 dětí a další desetitisíce dospělých si svoje dluhy přinesly z dětství.

Návrh novely zákona o státním zastupitelství, který by zajistil současnému nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi deset let navíc, schválil Senát a poslal ho poslancům. To, aby měl Zeman garantovanou svou pozici ještě minimálně na deset let, navrhl senátor Miroslav Antl a získal pro to drtivou podporu senátorů.

Tisková konference senátorského klubu ODS se zabývala i Výroční zprávou Nejvyššího kontrolního úřadu za rok 2018. Návrh usnesení , který klub předložil, žádá m.j. vládu , aby důkladně ověřovala, využívání národních a evropských dotací a neupřednostňovala velké formy oproti malým a středním firmám.- „Ze zprávy NKÚ vyplývá, že vláda nakládá s penězi daňových poplatníků neefektivně a neodpovědně. 

Motoristé by měli od roku 2021 používat elektronické dálniční známky místo dosavadních papírových nálepek. Změnu zákona, která to umožní, ve středu schválil Senát. Limit pro maximální cenu známky poslanci ani senátoři nezvýšili. Skončí  tedy nepříjemnosti s odlepováním kupónu.

Platby budou vázány na registrační značku vozidla a zaznamená je informační systém Státního fondu dopravní infrastruktury. Budou se kontrolovat prostřednictvím videokamer, na které tzv. antiradary nejsou účinné. Dálniční poplatek bude možné uhradit elektronicky prostřednictvím internetu nebo mobilní aplikace. Pokud někdo prodá svůj vůz, prodá s ním i zaplacený poplatek.

Novela na návrh vlády osvobozuje od poplatků auta na elektřinu, vodík a případně hybridy, které v kombinaci s elektřinou nebo vodíkem používají ještě jiné palivo. Za nižší sazby by měla jezdit auta na zemní plyn a biometan (CNG). Auta na propan-butan (LPG) nejsou zvýhodněna.

V diskusi jsem se zaměřil na vozidla, které jsou od povinnosti platby osvobozena:

„ § 21 říká, že zpoplatněnou pozemní komunikaci lze užít silničním motorovým vozidlem pouze pokud má zaplaceno a nebo podle § 20a    je vozidlo osvobozeno. A tam jsou dvě kategorie. Vozidla, která jsou osvobozena a musí to být předem oznámeno fondu. Tam patří policie, hasiči atd. A pak tam jsou tři písmena, kdy to oznámeno být nemusí dopředu. A má to logiku : Při provádění záchranných a likvidačních prací, protože asi těžko budete nejdřív hlásit vozidlo a pak teprve vjedete na dálnici. Pak jsou to vozidla, která přepravují nezaopatřené děti, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem a v urgentních případech a dále vozidla občanů, kteří jsou podle zvláštního právního předpisu držiteli průkazu ZTP nebo průkazu ZTP-P. "


Další články v kategorii