Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
Ano důchodům, ne EET, pacienti musí souhlasit!

Ano důchodům, ne EET, pacienti musí souhlasit!

26.7.2019

Po 25 letech penze tisíc korun navíc- Senát přijal pozměňovací návrh ODS. Týká se to zejména matek, které v minulosti odcházely do penze dříve než v 55 letech, a to podle počtu dětí. Bude se to týkat žen narozených před rokem 1942. - Dnes pobírají k penzi dalších tisíc korun pouze důchodci na 85 let.

 Pro byli senátoři za všech klubů, proti ministryně Maláčová ze soc dem. Ta argumentovala . že na toto zvýšení už nejsou peníze. Definitivně rozhodne Poslanecká sněmovna v září, předpokládá se, že návrh ODS najde podporu.  

Ne další EET !

Senát zamítl novelu zákona, která rozšiřuje elektronickou evidenci tržeb /EET/hlavně na řemeslníky nebo třeba lékaře, advokáty i taxikáře.. Pro novelu hlasovalo 17 senátorů, dvakrát tolik jich bylo proti. Senátoři Goláň (za hnutí Senátor 21), Wagenknecht (za Piráty) a Aschenbrenner (ODS) navrhli celý zákon o EET zrušit. Hlasovalo pro to 31 senátorů, ale ke schválení bylo zapotřebí o jediný hlas navíc

Vládní koalice ANO a ČSSD ve Sněmovně ale bude moci s pomocí KSČM senátní veto přehlasovat.

Pacienti musí souhlasit

Senát odmítl snahu poslanců změnit systém distribuce léčiv do lékáren a zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta. Návrh senátorů Seitlové a Hampla má umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat.

Vláda pohrdá Senátem...

Za pohrdání Senátem označila horní komora přístup vlády kvůli tomu, že mu ministerstva odmítla poskytnout návrhy auditních zpráv EK, které se týkají premiéra Andreje Babiše (ANO) a unijních dotací pro holding Agrofert. Tři ze čtyř oslovených ministerstev navíc odmítla vyslat své zástupce do senátní komise pro posouzení auditů. Ministři navíc odmítli přijít na čtvrteční zasedání komise, uvedl její předseda Zdeněk Nytra (ODS). Babiš, který byl zasedání přítomen, to odmítl.

Senát v usnesení, které podpořilo 57 ze 72 přítomných senátorů s výjimkou zástupců vládního hnutí ANO a pěti členů ČSSD, vyzval vládu ke spolupráci se svými orgány. Nytra uvedl, že postoje ministerstev zemědělství, financí, průmyslu a obchodu a pro místní rozvoj jsou v rozporu se zákonem o jednacím řádu Senátu, podle něhož ministerstva mají poskytovat horní komoře materiály pro její činnost.

  Komise má do konce ledna příštího roku shromažďovat informace týkající se auditních zpráv s cílem zajistit objektivitu. Měla by se rovněž zabývat chystaným stanoviskem českých úřadů k auditům a pokusit se porovnat současné auditní návrhy s dříve řešenými dotačními případy.

Předseda komise Z. Nytra oznámil, že ve věci odmítnutých auditů požádá o stanovisko přímo orgány Evropské komise.


Další články v kategorii