Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
3. schůze( 12.12.) Ústavní stížnost na  zdravotnickou vyhlášku – a platy

3. schůze( 12.12.) Ústavní stížnost na zdravotnickou vyhlášku – a platy

13.12.2018

Senátoři podají ústavní stížnost kvůli vyhlášce ministerstva zdravotnictví, která upravuje úhrady zdravotní péče, sdělili zástupci klubu ODS.

„Kvalita zdravotní péče není dána dnes  tím, co je pro člověka nejvýhodnější z hlediska péče o jeho zdraví, ale tím, co je nejvýhodnější z hlediska vyhlášky a jakým způsobem jsou hrazené zdravotní výkony," řekl předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil. - Autoři stížnosti chtějí poukázat na to, že úhrady za výkony se napříč regiony liší až několikanásobně.  Nemocnice v Praze dostávají v přepočtu na počet obyvatel 30 tis. Kč, na jižní Moravě 17 tis. Kč,  v MS kraji 13 tis. Kč a v Karlovarském 5 tis.Kč. - "Senátory zmiňovaná nerovnost v úhradách v mnoha případech odráží různou náročnost péče ve specializovaných nemocnicích ve velkých městech a v menších okresních nemocnicích, což ústavní stížnost zcela opomíjí. Je nutné zdůraznit, že fakultní a velké krajské nemocnice poskytují řádově nákladnější a komplexnější péči," uvedla mluvčí ministerstva financí G. Štěpanyová.

Problémy jsou i v ambulantní péči. Praktickým lékařům  se nevyplatí návštěvní služba, proto si jejich pacienti častěji volají záchrannou službu,což zdravotnictví dále prodražuje.

Senát  nepřijal usnesení  k návrhu zákona o platech ústavních činitelů. Zůstává tak v platnosti návrh Poslanecké sněmovny.- Většinový názor vyjádřil senátor Kučnar: „Vytrhují  se z kontextu platy politiků, a už vůbec se nemluví o tom, že se koeficienty a navyšování platů týká také soudců, státních zástupců atd. Politiků je zhruba 300, soudců jsou přibližně 3000, státních zástupců je 1500.“  

Z vyjádření prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Miroslava Kaly: „V této souvislosti připomínám i problematiku platů soudců a jejich navázání na průměrný plat ve veřejném sektoru, čímž byl vytvořen vztah, který je diskriminační a  způsobuje neoprávněné rozevírání nůžek mezi soudci a zbytkem veřejné správy. Citelné je to zejména u sociálních pracovníků, učitelů a dalších. Pro srovnání se stačí podívat na poměr platu soudců a učitelů v ČR a Německu…“


 

Další články v kategorii