Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
17. chůze/15.8./ :  Novela zákona o provozu na pozemních komunikací

17. chůze/15.8./ : Novela zákona o provozu na pozemních komunikací

17.8.2018

Zdeněk Nytra: „Novela přináší několik dobrých věcí. Jako veliký průlom vidím povinnost státu informovat ty, kteří mají datovou schránku, o končící platnosti technické kontroly. Toto zjednodušení vychází z programu ODS a do zákona ho pozměňovacím návrhem přidali naši poslanci. S ministrem dopravy jsme se dohodli také na podpoře pro zrušení omezení počtu stanic technických kontrol, které v další novele ministerstvo nebo náš senátorský klub předloží.“

K tomu jsem připojil následující poznámku: „Zaznamenal jsem v televizi, že se připravuje nová dopravní značka, která má bránit vjezdu do protisměru na čtyřproudových komunikacích. Překvapilo mě, že si vymýšlí něco, co už je vlastně vymyšlené a že by tato značka měla vypadat úplně jinak, než v okolních státech.“ /návrh nové značky je na obrázku /

 PET lahve na zálohu?

Senát podpořil unijní zákaz plastových výrobků na jedno použití, které lze nahradit cenově přijatelnými produkty z jiných materiálů.  Evropská komise chce po členských státech, aby do roku 2025 zajistily sběr 90 procent jednorázových plastových lahví od nápojů, například prostřednictvím systémů vratných záloh.

Cílem navrhované směrnice EU je snížit znečištění oceánů plasty. Evropská komise chce zakázat jednorázová plastová brčka nebo nádobí. V případě hygienických vložek, vlhčených ubrousků a balonků chce stanovit způsob jejich likvidace. Jiří Oberfalzer (ODS)  upozornil na to, že množství plastových výrobků včetně injekčních stříkaček se užívá ve zdravotnictví, směrnice na ně ale nepamatuje.

Volby zůstanou dvoukolové

Senátorské kluby ČSSD, KDU-ČSL a ODS které zastupují většinu členů horní komory Parlamentu, se staví negativně k návrhu na změnu volebního systému do Senátu. Podle navrhované úpravy na jednokolový systém  by lidé na jednom lístku stanovovali pořadí kandidátů a hlasy pro neúspěšné adepty by se připočítávaly úspěšnějším uchazečům. Ani kdyby byl návrh schválen, neuplatňoval by se pro senátní volby, které se uskuteční letos v říjnu. 

"Návrh může způsobit, že do Senátu může být zvolena šedá myš, která nikomu nevadí. To by nebylo Senátu ku prospěchu," řekl předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil. Podle něj by se mohlo stát, že se do horní komory dostane kandidát, kterého jen minimum voličů označí za první volbu.
Další články v kategorii