Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
16. schůze 18. a 19. 7.:  Školky pro dvouleté, prodloužení revize kotlů, tisícovka pro seniory

16. schůze 18. a 19. 7.: Školky pro dvouleté, prodloužení revize kotlů, tisícovka pro seniory

20.7.2018

Pozvánka na červencovou schůzi obsahovala 52 jednacích bodů a taky jména dvou „několikadenních“ ministrů – Malé a Krčmáře. Takže došlo k řadě změn. Ještě poznámka k těm ministrům: přísluší jim podle zákona odstupné ve 140 tisíc korun a tříměsíční bezplatné užívání ministerského automobilu. Krčmář, jak bylo uvedeno na twitru, se však auta vzdal.

Začnu citací Českého rozhlasu z ranních zpráv 19 července: „ Senátoři schválili novelu školského zákona. Počítá mimo jiné se zrušením povinnosti mateřských škol povinně zajistit od roku 2020 místa i pro dvouleté děti. Podle senátora za ODS Zdeňka Nytry tak bude dál záležet jen na mateřských školách, jestli dvouleté děti přijmou nebo ne. 

Rozumím tomu, že některé ženy chtějí být s dítětem doma do tří nebo čtyř let. Ale některé chtějí nebo musí nastoupit do zaměstnání po půl roce. Tak jim vytvořme podmínky, ale ne tak, aby v 6 a půl tisících obcích museli být nachystané školky pro všechny děti, " řekl Nytra.

Z diskuse: Senátor Kubera /ODS/: Teď mluvím  z pozice primátora Teplic. To jsou stovky miliónů  korun, které se vyhodí, protože my nevíme, kolik  maminek porodí. Ale hlavní je: Dvouleté děti patří do jeslí. My jesle máme a fungují.  

Senátorka Jelínková/KDU- ČSL/:  Malé dítě potřebuje být ze všeho nejvíc se svou mámou. Žádná učitelka nebo chůva  není schopná plnohodnotně matku nahradit

Zdenu Mašínovou, sestru bratrů Mašínů, kteří se po komunistickém převratu se zbraní v ruce prostříleli na Západ, senátoři na státní vyznamenání prezidentu i Zemanovi nenavrhnou. „Projevila přání, že vyznamenána být nechce,“ uvedl předseda  Senátu Štěch.

Senátoři schválili prodloužení lhůty pro pravidelné revize domácích kotlů ze dvou na tři roky. Obce také budou moci zakázat spalovaní určitých paliv, např. hnědého uhlí, ve starších  typech kotlů. Ministr životního prostředí Brabec (ANO) řekl, že obce budou moci zakázal spalování v kotlech první a druhé emisní třídy ještě před zářím 2022

Senát po rozsáhlé debatě schválil poslanecký návrh, který má usnadnit a urychlit přípravu výstavby dopravní, energetické i komunikační infrastruktury. Návrh  obsahuje i seznam dopravních staveb, u nichž se má usnadnit vyvlastňování pozemků. Zastánci návrhu poukazovali na potíže při výstavbě dálnic, zaznívaly i argumenty ohledně obětí na životech na současných komunikacích.

Naproti tomu Jitka Seitlová (KDU-ČSL) některá ustanovení kritizovala. Vadil jí hlavně nový paragraf, který umožní oprávněným investorům a pověřeným osobám vstup i vjezd na nemovité věci pro průzkumné práce. Poukazovala na to, že nemovité věci nejsou jen pozemky, ale i stavby, rekreační objekty nebo dvorky.

Schválený zákon obsahuje i tzv. Mezitímní rozhodnutí při vyvlastňování pozemků pro vybrané dopravní stavby. To znamená, že stavba by mohla začít a pokračovat nezávisle na sporu o výši náhrady za pozemek.

Senátoři ODS prosadili návrh, díky kterému (pokud projde ve Sněmovně) dostanou všichni senioři, kteří jsou v penzi více než 25 let, přidáno 1000 korun. Zaslouží si to. Museli pracovat ze velmi nízké mzdy za minulého režimu.

A ještě jedna podstatná informace: Senátoři zvolení za ODS podepsali Ústavní stížnost na tak zvanou restituční tečku. A Ústavní soud nám dal za pravdu. Tečka zrušena, nemůžeme ošidit lidi, kterým komunisté sebrali majetek a vrácení se, vinou státu, tak protahuje. Malé vítězství spravedlnosti a principu nedotknutelnosti soukromého majetku.Další články v kategorii