Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
11.schůze /6. a 7. 12./  Tři petice se  sta tisíci podpisy

11.schůze /6. a 7. 12./ Tři petice se sta tisíci podpisy

8.12.2017

Petiční právo je zakotveno v naší ústavě. Prosincové zasedání Senátu projednávalo tři petice

Petici za zrušení zákona o  EET /elektronické evidenci tržeb/ podepsalo na 20 00 lidí. Její autoři tvrdí, že EET znamená pro podnikatele jen nárůst byrokracie a malé likviduje. Úlevy podle jejich signatářů nepomohou, a proto navrhují evidenci zrušit úplně. Dlouhodobě jsou proti EET  především ODS, TOP 09, Soukromníci. Rok od zavedení systému je evidováno přes 160 tisíc podnikatelů, kontroloři rozdali 4 tisíce pokut.

Elektronickou evidenci tržeb přišla do Senátu hájit budoucí ministryně financí Alena Schillerová. Její slova: " Ten systém funguje jako švýcarské hodinky,“ však vyvolal u některých poslanců údiv, u části ironický smích. 

Senátoři hlasy sociálních demokratů a ANO pouze doporučili vládě, aby se elektronická evidence tržeb nevztahovala na živnostníky s ročním obratem do 750 000 korun. Usnesení Senátu je pro vládu doporučující, řídit se jím nemusí. Jeho třetí fáze má začít 1. března 2018 a týká se občerstvení nebo farmářských trhů, čtvrtá fáze zahrne řemeslníky a má začít v červnu 2018.

Petice za zmírnění protikuřáckého zákona byla rovněž odmítnuta, a to i v nejmírnějším požadavku. 

Senátoři /většina hlasujících proti byla z ČSSD a ANO/ vládě totiž nedoporučili zřídit v restauracích oddělené kuřárny bez obsluhy. Senátorka Emmerová z ČSSD však přiznala, že zákon je ponižující, a to i vůči nekuřákům. Názor kuřáků pak pregnantně vyjádřil senátor Kubera: „Pro mě je kouření požitek! Proč se ho mám vzdát?“

Nejvýznamnější petice, podpořená více než sto tisíci podpisy, se zaměřila proti regulaci zbraní EU. 

Unijní směrnice má od září příštího roku zpřísnit regulaci zbraní a některé z nich pod záminkou boje proti terorismu zakázat. Opatření se bude týkat i sběratelů zbraní, mysliveckých sdružení nebo sportovních střelců Třetí fáze má začít 1. března 2018 a týká se občerstvení nebo farmářských trhů, čtvrtá fáze zahrne řemeslníky a má začít v červnu 2018.

Petice byla v přímém vztahu k projednávání novely ústavního zákona o bezpečnosti státu.  Tato ústavní novela poslanců ČSSD, ANO, KSČM a ODS měla do ústavního pořádku zavést to, že čeští občané mají právo nabývat, držet a nosit zbraně k naplňování úkolů při zajišťování bezpečnosti státu.

Pro novelu však hlasovalo pouze 28 z 59 přítomných senátorů. Pro schválení ale byla potřeba třípětinová většina, tedy 36 hlasů. Rozhodující bylo, že senátoři ČSSD ve své většině novelu nepodpořili, na rozdíl od svých stranických kolegů ve Sněmovně. Na facebooku jsem k tomu napsal: Sebedestrukce ČSSD v přímém přenosu pokračuje- jejich senátoři/velká část/ nepodpořili návrh ústavního zákona, který sepsal jejich stále ještě úřadující předseda a ministr vnitra. – ten se ovšem  do Senátu novelu předložit neobtěžoval. – a diví se ještě někdo jejich volebnímu výsledku? Tedy ne, že bych skákal radostí. 

Legální držitelé zbraní tak nedostali právo zasáhnout k zajištění bezpečnosti státu.Text k obr.Druhý den odpoledne /7.12./byly senátorské lavice jen řídce obsazeny. Z 81 senátorů/vlastně 80, protože pan Čuba se zasedání nikdy neúčastní/ jich bylo přítomno  33.


Další články v kategorii