Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

zprávy ze Senátu

Já v médiích
0,5 promile pro vodáky  i cyklisty

0,5 promile pro vodáky i cyklisty

2.5.2019

Vodáci by mohli plout po některých úsecích řek a vod s alkoholem v krvi bez hrozby pokuty. Pouze pro vůdce malých plavidel bez vlastního pohonu by platil zákonem stanovený limit 0,5 promile alkoholu v krvi, ale to pouze na takzvaných nesledovaných vodních a nikoli dopravně významných vodních cest, což jsou Labe, Vltava a Baťův kanál a některé kratší úseky.

Senát do poslanecké novely vložil změnu zákona o silničním provozu, podle níž by limit 0,5 promile alkoholu v krvi platil pro cyklisty na cyklostezkách nebo silnicích třetí třídy.- Půl promile odpovídá to dvěma decilitrům vína nebo dvěma desetistupňovým pivům.

Senátní novela má  zabránit absurdní situaci, kdy v Rakousku smějí cyklisté popít víno, ale po přejetí hranice do Česka se vystavují finančnímu postihu. Cílem novely je mimo jiné umožnit lidem využívat vinařských cyklostezek. Popotahováni policií by podle předkladatelů neměli být ani ti, kdo si dají pivo při vyjížďce na kole po venkově.

Poslanec Lukáš Bartoň /Piráti/, který předkládal sněmovní zákon,  varoval senátory před přijetím této novely s tím, že zastánci tolerance k alkoholu v dolní komoře nedokážou do léta při opětovném schvalování znovu prosadit ani původní sněmovní verzi.

K tomu předseda klubu ODS M. Vystrčil:  V polovině října loňského  roku  jsme zaslali Sněmovně  samostatnou  novelu. s požadavkem půl promilové tolerance pro cyklisty. Sněmovna se k němu dostala až za pět měsíců. Kdo tedy zdržuje?

První jednání o toleranci 0,5 promile se uskutečnilo v říjnu 2015.  V květnu 2016 prohlásil  premiér Babiš, že  že vláda připraví  vlastní návrh zákona o možném zmírnění pro vodáky, cyklisty a lyžaře. Po schválení senátní novely / týká se pouze cyklistů a vodáků/  se tedy  situace vrátí zpět do roku 2015.

  Pokud se týče lyžařů, v letošní sezóně měřili na několika sjezdovkách policisté rychlost. Pokud byla překročena padesátka, byl dotyčný vyzván ke zjištění alkoholu v krvi. 

O návrhu ODS k toleranci půl promile u řidičů, sněmovna o něm dosud nejednala. 


Další články v kategorii