Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Podívejte se na poslední novinky z obvodu

Já v médiích
Zvláštní cena za dobré sousedství pro  Evu Lehotskou

Zvláštní cena za dobré sousedství pro Evu Lehotskou

29.8.2018

Bedřiška je nouzová obytná kolonie v jihozápadním výběžku místní části Hulváky městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky. Je obklopená areálem podniku Ferona a k ní přiléhá frekventovaná Plzeňská ulice. Bedřiška byla jednou z nejproblémovějších ostravských kolonií , zejména kvůli narušování občanského soužití, veřejného pořádku, zakládání skládek či krádežím.

  Paní Eva Lehotská v jednom z původních tzv. finských domků v minulosti bydlela a nyní se osadu, snaží zachránit a udržet tady  soudržnou sousedskou komunitu. V kolonii momentálně žije 26 rodin, tedy přibližně stovka obyvatel. Díky Eviným aktivitám tu funguje  soužití romského a neromského obyvatelstva. Nebylo tomu tak vždycky. „V roce 2010 se mezi místními vyostřily spory, které vyvrcholily vhozením zápalné láhve do domu jedné z romských rodin sousedem z majority. Všechno zlé je pro něco dobré. Právě to bylo tím impulsem, kdy si všichni lidé na Bedřišce uvědomili, že se něco musí změnit,“ vzpomíná Eva Lehotská.

První velký úklid Bedřišky iniciovala  paní Lehotská už v roce 2010 a zapojila do něj všechny místní obyvatele,  přestože sama má závažné zdravotní problémy.  Sousedy obchází dům od domu, s každým se zastaví, vyslechne ho, vysvětlí, pomůže. Také chodí pravidelně na zasedání zastupitelstva obvodu i města a kriticky vystupuje proti záměru demolice osady a vystěhování obyvatel. „Nejvíc mě těší, když vidím, kam se lidé z Bedřišky od roku 2010 posunuli. Když vidím domy, které si jejich nájemníci opravili na vlastní náklady. Když mě dítě pozdraví a zeptá se: Teto, kdy budeme zase uklízet? Když mi jedna z romských maminek hrdě hlásí, že její syn měl na vysvědčení samé jedničky a jen jednu trojku. O záchranu Bedřišky budu usilovat tak dlouho, jak bude potřeba a co mi síly budou stačit.“ 

Nadace Via, která v  podporuje  projekty a lidi, kteří společně mění své okolí k lepšímu a tím zlepšují celé Česko, udělila  paní Evě Lehotské  Zvláštní cenu Za dobré sousedství. 


Další články v kategorii