Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Podívejte se na poslední novinky z obvodu

Já v médiích
Zmatená rekonstrukce Jurečkovy ulice

Zmatená rekonstrukce Jurečkovy ulice

2.1.2019

Město Ostrava vyhlásilo na přelomu let 2016 – 2017 „Architektonicko – urbanistickou soutěž na revitalizaci veřejného prostoru ulice Umělecká v Ostravě.“ Soutěž řešila také předprostor před Galerií výtvarného umění na Jurečkově ulici. Zveřejnění výsledků proběhlo v dubnu 2017 a vítězný návrh byl velmi kvalitní. Jeho základním rysem je, že neobsahuje veřejné parkoviště před GVU.

V  říjnu 2018 skončila skončila  rekonstrukce Jurečkovy a  Umělecké ulice.  Proč je místo kvalitního veřejného prostoru před Galerií výtvarného umění neestetické parkoviště ? –  Protože nebyl realizován projekt  z roku 2017, ale plánovaná  rekonstrukce z roku 2014, kterou  má na svědomí městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz. S parkovištěm…

  Jak je to možné? – Vysvětlení přináší web MS stavby:  „Celý příběh započal na začátku roku 2014, kdy  na úřední desce Moravské Ostravy a Přívoz bylo oznámeno zahájení stavebního řízení ve věci rekonstrukce ulice Jurečkova.  Tedy ulice, která se nachází před Galerií výtvarného umění (Dům umění). Investorem této rekonstrukce byl obvod Moravská Ostrava a Přívoz (MOaP). Projekt počítal s rekonstrukcí ulice Jurečkova a zvýšení parkovacích kapacit v lokalitě. 

Záhadným způsobem  obvodní radnice MOaP přehlédla v roce  2017 Architektonicko – urbanistickou soutěž na revitalizaci veřejného prostoru ulice Umělecká vypsanou městem Ostrava.  Asi netušila, co se  na území obvodu děje a plánuje a  zadala  veřejnou zakázku na rekonstrukci ulice Jurečkova.  Problém byl v tom, že architektonická soutěž Umělecká  a rekonstrukce ulice Jurečkova jsou stejné lokality a projekty jsou tedy vzájemně v kolizi.  

Pokud bude tedy město Ostrava realizovat výsledek Architektonicko – urbanistické soutěže na revitalizaci veřejného prostoru ulice Umělecká v Ostravě  z roku 2017, bude se  muset tato lokalitu znova rozkopat a opět zde  investovat peníze.“ 

Zainteresované osoby  v této záležitosti odešly z ostravského centrálního obvodu  po volbách v říjnu 2018. Na magistrátu zůstaly. 

text k obr.

Vítězný návrh podoby Jurečkovy ulice z roku 2017. Od podzimu 2018 je v tomto prostoru po mnohamilionové rekonstrukci veřejné parkoviště. Proč ? - Protože obvodní radnice a magistrát jsou - nebo byly - od sebe tak daleko, že jedna ruka  nevěděla, co dělá ta druhá. 

Další články v kategorii