Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Podívejte se na poslední novinky z obvodu

Já v médiích
Začíná série oslav ve znamení  čísla  750

Začíná série oslav ve znamení čísla 750

1.6.2017

Nejen Ostrava oslavuje letos 750 výročí své existence- přesněji řečeno od první písemné zmínky, kterou je záznam v závěti olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburku datovaný 29. listopadu  1267.

Mezi zeměpisnými názvy této závěti  figuruje i  ves nebo úvoz jménem Brunenswerde, který je spojován s dnešní Starou Vsí nad Ondřejnicí. V současnosti má Stará  Ves více než 2 600 obyvatel,  administrativně je spojena s osadou Košatka a přísluší do senátního volebního okresu č. 70.

 18. Staroveské obecní slavnosti, které se uskuteční  2.a 3.června 2017 nabízejí v sobotním programu  „jizdu kole obila,“  což je obnovení dávného obyčeje, při němž jezdci na koních a bryčky  objíždějí „ veškeré hranice staroveske“ a zajedou i do Košatky.  Jízda je přerušena několika zastávkami, na nichž  zazní  „Slovo vrchnosti k poddaným“  spojené s vyplácením selských synků. Na pódiu u zámku vystoupí  folklórní soubory, především místní Ondřejnice, ale i kapely s popovým  repertoárem a  v závěru nebude chybět ohňová show. 

Stará Ves nad Ondřejnicí  je v současné době  výstavnou obcí s vymoženostmi moderní doby jako je vodovod, kanalizace, plynofikace a udržované zeleň. Četné spolky a zájmové organizace se starají  o bohatý kulturní a společenský život, přičemž  renezanční zámek je centrem  kulturním a společenským, kostel sv. Jana Křtitele duchovním i kulturním: 2. června v něm budou koncertovat pěvecké sbory  z Ostravy, Opavy, Vítkovic   domácí. 

Vstup na všechny akce je zdarma.

„Slovo vrchnosti k poddaným“ bude pronášet ve verších  před zámkem,   před restaurací U mlýna a před restaurací   Odra v Košatce písař v historickém oděvu. 

Další informace na  www. staraves.cz a Staroveském zpravodaji. 

Přečtěte si blahopřání Staré Vsi nad Ondřejnicí od senátora Zdeňka Nytry:
Další články v kategorii