Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Podívejte se na poslední novinky z obvodu

Já v médiích
Výzkumný projekt se zelení v Radvanicích a Bartovicích

Výzkumný projekt se zelení v Radvanicích a Bartovicích

28.9.2021

450 stromů, 1800 keřů a k tomu ještě 1,4 hektaru trávníku. To vše náleží k výzkumnému projektu tří univerzit, který pod taktovkou města Ostravy probíhá v mém volebním obvodu Radvanice a Bartovice.

K výsadbě speciální zeleně došlo díky evropskému projektu Clairo, na který město získalo grant v roce 2019. Projekt je vědeckým pracovištěm hned tří významných univerzit, které se teď snaží dokázat vliv zeleně na zlepšení ovzduší. Právě proto bylo pro vědecký výzkum vybrány pozemky v Radvanicích a Barotvicích, které jsou zatíženy hned třemi významnými faktory: dopravou, průmyslem i lokálním vytápěním.

Vědci z Vysoké školy Báňské v místě plánované výsadby zeleně nejdřív nainstalovali měřicí senzory monitorující stav ovzduší. Na základě dat získaných z průběžných měření a meteorologických parametrů pak vědci ze Slezské Univerzity v Opavě vytvořili modely pro zachycování látek znečišťujících ovzduší pro stávající vegetaci i navrhli vhodnou zeleň.

Vedle záchytu škodlivin nyní sledují vědci i reakci zeleně na experimentální ošetření s obsahem biostimulantů a protistresových látek vyvinutých na Univerzitě Palackého v Olomouci. Vědci jsou přesvědčeni, že díky nim se odolnost rostlin i schopnost záchytu prachu ještě zvýší.

Po dokončení projektu své poznatky vědci shrnou do odborné metodiky, která může sloužit jako „návod“ pro výsadbu zeleně ve městech.

Výborně!


Zdeněk Nytra

Senátor volebního obvodu 70. Ostrava – město

Předseda Senátorského klubu ODS a TOP 09


Foto: Ostrava

Další články v kategorii