Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Podívejte se na poslední novinky z obvodu

Já v médiích
Třicetiletá stavba s pokutou

Třicetiletá stavba s pokutou

14.12.2018

30 let hyzdil skelet rozestavěného sídla komunistů centrum Ostravy. Dnes už je „skoro hotov“ a dělníci upravují okolní terén. Přesto firma, která objet naproti Domu kultury vlastní, dostala pokutu 5 miliónů Kč za pozdní dokončení.

Objekt, který po mnohaletých odkladech měl kolaudován do 30. září, patří firmě Smart Inovation Center /SIC/ a byl postaven z valné části za evropské peníze. Původním majitelem skeletu byla firma Red house / Rudý dům/, což je odkaz na komunistickou minulost  této stavby. 

Tím ovšem není stavebně dořešen celý prostor. Většinu ho v současnosti zabírá neplacené parkoviště, na něž má stát Moravskoslezská vědecká knihovna, a to podle původního projektu takzvané Černé kostky, starého 10 let. Jeho autory jsou architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař, kterým už byl zadán i prováděcí projekt. Knihovna by se měla začít budovat v roce 2020 a má být hotova  o dva roky později. Náklady jsou odhadovány na 1,35 miliardy korun. Stavbu by měl financovat  kraj a město, shodně po 150 milionech korun. Největší část nákladů ale má být z dotace  ministerstva kultury - 800 milionů korun. Stavbu Moravskoslezské vědeck knihovny podporují koaliční strany jak ve vedení kraje tak i na ostravské radnici.

 Nedořešeným a velmi závažným problémem je v tomto prostoru  umístění parkoviště. To dosavadní  večer slouží návštěvníkům Domu kultury, přes den návštěvníkům centra města. Parkovací kapacity je nutné zajistit  i pro plánovanou  koncertní síň, která se má stavět za Domem umění. I s touto stavbou počítají ve svém programu koaliční strany. 


Další články v kategorii