Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Podívejte se na poslední novinky z obvodu

Já v médiích
Proč nejezdí tramvaj z centra na Landek? Potřebujeme ji!

Proč nejezdí tramvaj z centra na Landek? Potřebujeme ji!

1.6.2020

V Ostravě stále není vyřešená otázka propojení centra města s obvody „za vodu“, tedy Petřkovicemi, Hošťálkovicemi a Lhotkou. Ačkoliv Dopravní podnik Ostrava v letošním roce renovuje tramvajové tratě v hodnotě stovek miliónů, během čehož má v plánu i modernizaci tramvajové točny na Hlučínské za 44 miliónů korun, paradoxně není zamýšlena optimalizace dopravního spojení s městskými obvody za řekou Odrou.


Nejen z výše jmenovaných částí Ostravy, ale také z celého Hlučínska denně do Ostravy a zpět projedou za prací a vzděláním desítky tisíc lidí. Jediným pojítkem je přitom pro ně stále jen silnice I/56 a na ní jediný most přes řeku Odru, který má pouhé dva jízdní pruhy.  Situaci by vyřešilo prodloužení tramvajové linky z dnešní smyčky na Hlučínské a to novými mosty vedoucími nad dálnicí a řekou Odrou v místě mezi Landekem a dnešní silnicí I/56.

U Landeku by měl vzniknout terminál podobný tomu na Hranečníku, který dnes už úspěšně funguje a spojuje Ostravu s Karvinskem. Přestup do tramvaje na terminálu by výrazně zrychlil cestu z Petřkovic do centra Ostravy. Odpadlo by také popojíždění autobusů v kolonách osobních aut přes starý most. Navíc by přestup už na Landeku byl mnohem bezpečnější, než je tomu dnes v Sadu Boženy Němcové, kde je množství nesrozumitelně rozházených zastávek pro každý jednotlivý spoj ve směru na Hlučín, rušné křižovatky i vysoká koncentrace lidí.

Tramvajová linka vedoucí přes Odru by zároveň podpořila zavádění elektromobility v ostravské MHD s pozitivním ekonomickým výsledkem, protože by se odstranilo souběžné vedení autobusových linek od zastávky Hlučínská po Křižíkovu. Díky zrušení autobusů by tyto už nemusely parkovat na ulicích Valchařská a Suchardova, což by pro místní obyvatele znamenalo úlevu v podobě snížení zátěže výfukovými plyny i menší hluk.Zdeněk Nytra

1. června 2020

Další články v kategorii