Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Podívejte se na poslední novinky z obvodu

Já v médiích
Ostrava nemusí/zatím/ platit 1,5 miliardy Kč v cause Ostravica

Ostrava nemusí/zatím/ platit 1,5 miliardy Kč v cause Ostravica

27.10.2017

Spor, v němž zažalovala developerská firma Amádeus Real město Ostravu o 1,5 miliardy korun, končí po více než 4 letech. Odvolací senát Krajského soudu v Ostravě žalobu zamítl. Zmíněnou částku požadovala firma jako odškodné za údajně zmařený projekt na dostavbu námětí E. Beneše a propojení obchodního centra s bývalým obchodním domem Ostravica-Textilia. /Na snímku soubor budov, které vlastní společnost Amadeus Real, stejně tak jako přilehlou zelenou plochu na náměstí dr.E.Beneše/

  Jaká je historie sporu : Společnost Amádeus Real přišla v roce 2010 s projektem obchodního centra, které chtěla postavit na volných pozemcích na náměstí E. Beneše a propojit jej s bývalým obchodním domem Ostravica-Textilia, přičemž nejstarší budovu komplexu- ta není památkově chráněna-  chtěla zbourat. Obvod Moravská Ostrava a Přívoz měl k projektu připomínky kvůli změnám v původním projektu a  v roce 2012 odmítl umístění stavby.  Developerská firma proto nedostala územní rozhodnutí a v roce 2012 odstoupila od smlouvy. O rok později zažalovala město o 1,5 miliardy za zmařenou investici. Okresní soud dal za pravdu developerovi. 

Město Ostrava se proti rozsudku odvolalo a Krajský soud  konstatoval, že odstoupení od smlouvy provedené společností Amádeus Real není platné a původně uzavřená kupní smlouva nadále trvá a naopak to byl žalobce, kdo své povinnosti řádně nesplnil.

Nelze ale vyloučit, že žalobce se bude domáhat přezkumu rozhodnutí u Nejvyššího soudu. - Nyní bude pokračovat druhý soud, v němž se město domáhá po společnosti Amádeus Real úhrady zbytku kupní ceny a smluvních pokut. /cca 60 mil.Kč/.

RED HOUSE v problémech

Red House Development, která měla do konce letošního roku dostavět skelet naproti Domu kultury města Ostravy, ve stavbě nepokračuje a požádala město o převod objektu na jinou firmu a také o prodloužení termínu do 31. srpna příštího roku.

„Společnost, na kterou má být objekt převeden, již získala na dostavbu dotaci ve výši 90 milionů korun, což je podstatná část financí na dokončení stavby. Termín by ale měl být posunut o dalších osm měsíců,“ uvedl primátor Macura.

Město podle něj preferuje dostavbu objektu, ale převod na jinou společnost není právně jednoduchý, navíc ve hře jsou penále za nedodržení termínu. V krajním případě může Red House Development podle podepsané smlouvy přijít o celý objekt, který by byl převeden bezúplatně zpátky na město. „Žádost společnosti Red House Development projednáme na listopadovém jednání zastupitelstva,“ potvrdil primátor.  


 


Další články v kategorii