Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Podívejte se na poslední novinky z obvodu

Já v médiích
Miliarda Kč z EU promění Černou louku

Miliarda Kč z EU promění Černou louku

1.10.2018

Ostravské univerzitě se podařilo získat evropské finance na stavbu nového univerzitního areálu na Černé louce v Ostravě, a to z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání v rámci vládní strategie RESTART, který má pomoci strukturálně postiženým regionům (kromě Moravskoslezského také Ústecký a Karlovarský kraj). Celkem na stavbu obou budov získala univerzita 1.026.205.563 korun z fondů EU.

V neutěšené části Černé louky u řeky Ostravice postaví univerzita dva objekty. Jedním bude zázemí pro sport a technologie Katedry studií lidského pohybu. Univerzita je dosud jedinou v Česku, která nemá vlastní sportovní zázemí a musí si ho pronajímat.Rozsáhlé sportoviště bude sloužit studentům i veřejnosti. Objekt bude mít třeba unikátní běžeckou dráhu umístěnou ve vrchním patře.

Další objekt bude sloužit Fakultě umění a stane se novým zázemím pro hudební i vizuální umění. Jeho součástí kromě výstavních prostor bude i sál pro komorní hudbu se špičkovou akustikou.

Sportovní zázemí by mělo stát 645 milionů korun, objekt pro fakultu umění pak 357 milionů korun.

Stovky milionů z města a kraje 

Město  Ostrava  univerzitě  darovalo čtyři hektary pozemků v hodnotě více než 40 milionů korun za divadlem Antonína Dvořáka, kde je nyní tramvajová smyčka i svět miniatur Miniuni. Obojí město na své náklady přesune do vhodnějších prostor, což bude stát zřejmě desítky milionů korun. Dalších až 160 milionů korun chce město investovat do vybudování podzemního parkoviště s kapacitou 160 míst právě pod Centrem zdravého pohybu.

Moravskoslezský kraj pomohl financovat projektovou dokumentaci, a to částkou 14 milionů Kč. Celkem  má projekt stát 100 miliónů Kč.

Výstavba areálu by měla  začít do roka, otevření objektů je plánováno na rok 2021.


text k obr: Objekt  oválného tvaru je budoucí  sportoviště s běžeckou dráhou na vrchním patře, v pravém dolním rohu je plánovaná  budova fakulty umění. , 

Další články v kategorii