Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Podívejte se na poslední novinky z obvodu

Já v médiích
Lhotku tíží rozdíly v příjmech do rozpočtu obvodů i semafory u outletu

Lhotku tíží rozdíly v příjmech do rozpočtu obvodů i semafory u outletu

18.5.2020

Schůzku se starostou ostravského obvodu Lhotka jsem plánoval už ve druhé polovině března, ale zabránil jí jednak vyhlášený Nouzový stav plný omezení, a také nárůst mých povinností v Senátu během této náročné doby. Další termín pro setkání jsme našli v pondělí 18. května a jsem tomu rád.

Se starostou Josefem Šrámkem jsme se věnovali zejména tématu indiferencí v rozdělování městských peněz do rozpočtů jednotlivých obvodů a také dopravě, ať už se jedná o problémy s křižovatkou u nedalekého outletu, nebo plánované protažení tramvajové linky k hornickému muzeu na Landeku, které by odlehčilo dnes tolik složité dopravě tisícovek lidí z Opavska do Ostravy.

Ve Lhotce žije na čtrnáct set lidí. „Přestože jsme co do počtu obyvatel i rozlohou obce srovnatelní s několika dalšími ostravskými obvody, Lhotka do rozpočtu dostává o statisíce korun méně,“ řekl starosta Josef Šrámek a jako příklad uvedl situaci, kdy na údržbu zelených ploch dostal obvod Pustkovec o půl milionu korun více, přestože má o polovinu méně zelených ploch.

„Na investiční akce jsme finance vždy našli. Opravili jsme tenisové kurty, chodníky, revitalizovali golf. Aktuálně ale potřebujeme obnovit hřiště u školy a těch dvacet tisíc hledáme v neinvesticích těžko,“ dodal starosta s tím, že v minulosti obec musela dokonce prodat jednu z budov ze svého majetku, aby pokryla mzdové náklady lidí.

Propojení Ostravy s Hlučínskem tramvajovou linkou je téma posledních týdnů a jeho realizace vyžaduje postavení nového mostu, protože vedení tramvaje stávajícím mostem přes Odru na Hlučínské magistrále není reálné kvůli jeho nosnosti i věku blížícímu se sta letům. Realizace by měla navazovat na velký kruhový objezd u dálnice D1 a Severní spoj. Přestup z autobusu do tramvaje už na Landeku odlehčí autobusové dopravě směrem do Ostravy a bude i bezpečnější nejen pro nezletilé cestující, kteří musí přestupovat aktuálně v Sadu Boženy Němcové.

Automobilová doprava do centra města je dle starosty Šrámka komplikovaná také křižovatkou u Outlet Areny Moravia. „Semafory na křižovatce jsou zapnuté a blokují dopravu na Hlučínské i v hodinách, kdy je outlet zavřený,“ pikantně komentoval situaci pan starosta. Shodli jsme se také na dalším paradoxu této křižovatky a tím je úplně zbytečný červeně svítící semafor směrem od Hlučína k outletu doprava, který je navíc v odbočovacím pruhu.


Zdeněk Nytra, 18. května 2020


Foto zprava: Zdeněk Nytra, Josef Šrámek, Vladimír Návrat


Další články v kategorii