Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Podívejte se na poslední novinky z obvodu

Já v médiích
Královské koruny

Královské koruny

24.2.2017

Královské koruny. Vznešený symbol, před nímž se skláněly  davy. Pouze do 5. března si lze v Ostravském muzeu http://www.ostrmuz.cz/ prohlédnout  jejich originály a vynikající kopie.

Výstava je zapůjčena z nejslavnější světové sbírky replik korunovačních klenotů firmy Juwelier Abeler v německém Wuppertalu a veřejnosti není přístupna. V takovém rozsahu, jak ji uvidíte v Ostravském muzeu je představena úplně poprvé . K vidění jsou desítky unikátních replik korunovačních klenotů významných říší celého světa. 

Vystavena je  Svatoštěpánská koruna Uherského království, jejíž kříž „nakřivo“ na vrcholu koruny vyvolává řadu teorií a pověstí, proč tomu tak je.- Údajně se tak stalo v roce 1305, kdy spadla českému králi Václavu II., když prchal ze země.

 Nádherně zdobená rakouská císařská koruna, jablko a žezlo nás  zavede ke známému panovníkovi Rudolfu II. Zastoupena je také celá škála korun, prezentujících dosud vládnoucí panovníky Velké Británie. 

Proslulá je koruna francouzského krále Ludvíka XV. a vidíme i velikášství Napoleona I. (několik korun i speciální vavřínový věnec ). Do  exotických zemí nás zavede koruna Siamského království, oči přecházejí nad třpytem a krásou korun dynastie Pahlaví či korunou etiopského císaře Menelika II. Nechybí ani replika zlaté koruny Inků, jejíž originál je ve Zlatém muzeu v Limě (Peru). 

Výstava je doplněna fotografiemi nejznámějších evropských korunovačních katedrál. Speciální část tvoří jednoduchý přehled dosud vládnoucích panovnických rodů v Evropě. Nizozemí, Dánsko, Švédsko a Velká Británie, které mají zastoupeny své královské koruny na výstavě.

Výstava se koná u příležitosti 750. výročí  města Ostravy.

Další články v kategorii