Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Podívejte se na poslední novinky z obvodu

Já v médiích
Je to už 100 let, co v Ostravě vzniklo moderní porodnictví

Je to už 100 let, co v Ostravě vzniklo moderní porodnictví

24.5.2021

První porodnice v Ostravě letos slaví sto let od svého vzniku. Osobně si velice vážím toho, jaký skokový vývoj udělalo porodnictví díky technickým objevům a inovacím v lékařských vědách za poslední desítky let.

Porody na počátku 20. století probíhaly běžně v domácím prostředí s asistencí předchůdkyně dnešní porodní asistentky - porodní báby. Původně první ostravská porodnice pak vznikla v městské části Vítkovice v roce 1921 a zůstala zde v podstatě dodnes, díky čemuž se jen v současném Centru péče o matku a dítě, patřícím pod vítkovickou Nemocnici Agel, loni narodilo 1609 dětí.

Za připomenutí mezi technologiemi určitě stojí diagnostika počátku těhotenství, která se díky ultrazvuku a detekci těhotenského hormonu, posunula už do prvních týdnů po oplodnění. Skvělou úroveň má dnes také péče o těhotné, včetně brzké diagnostiky vrozených vývojových vad, chromozomálních abnormalit a rizikových těhotenství.

A tak, zatímco před sto lety o podobných postupech medicína jen snila, dnes je možnou realitou pro každou ženu v České republice. Výsledkem je, mimo jiné, pokles předčasných porodů, snížení novorozenecké i mateřské úmrtnosti. Za zmínku stojí také posunutí hranice životaschopnosti předčasně narozeného plodu, kdy odborníci hovoří o tom, že by v budoucnu plod mohl přežít už při porodu ve 22. až 24. týdnu.Zdeněk Nytra

Senátor volebního obvodu 70. Ostrava – město

Předseda Senátorského klubu ODS a TOP 09
Zdroj a foto: Nemocnice Agel Ostrava-Vítkovice

Další články v kategorii