Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Podívejte se na poslední novinky z obvodu

Já v médiích
Jak ostravští radní „hejtují" své město

Jak ostravští radní „hejtují" své město

20.11.2017

Už pár let se konají konference o ostravském problému smog. Je na čase uspořádat konferenci o tom, proč ostravští radní hejtují vlastní město. /Slovo hejtovat, běžné v diskuzích na internetu, je vytvořeno od anglického hate- nenávist ./

Tento úsudek zazněl  v diskuzi na sociálních sítích po zprovoznění ulice Českobratrské v Mor. Ostravě. Diskutující  si nevšímají  jen  realizace samotných zakázek, ale kladou si otázku „Kdo za to může?“-Pro upřesnění: diskuze se zaměřují na centrum města, tedy Moravskou Ostravu, popřípadě Přívoz.- Vybírali jsme příspěvky, které přes svou emocionálnost jsou věcného rázu, bez vulgarit.

Jak dopadla Českobratrská ulice?

Byla šance, udělat tuto ulici pěknější, vypadá však  naprosto tuctově. Zase se šetřilo, zase byly  použity levné materiály, to, že zastávky dostaly LCD displej, mělo být před x lety. Všude je zámková dlažba, s prominutím jako u blbečků na dvorečku, a kvalita prací diskutabilní.  Je to stejná fušeřina jako Masarykáč  nebo Nádražní ul.

Mě nezajímá, že projekt Českobratrské/Nádražní/kdekoliv … byl starý/více než 10 let/, že to trvá dlouho /blablabla/. Mě zajímá, zda byl dobrý a odpovídal současným pohledům na to, jak má centrum vypadat. 

Do projektu je prý nemožné  zasahovat, ale tady se to udělalo.  Záhony, které  tam jsou, v dokumentaci ani v technické zprávě zmíněny nebyly. Ale na cyklostezku se zapomnělo jako v případě Nádražní ulice. A ta je v projektu uvedena. 

Kvalita prací je posouzena následovně:

V českých zemích můžeme být právem hrdí na naše stavitelské umění. Lidově mu říkáme fušerství a objevuje se  ve všech důležitých odvětvích . Slovo fušerství má i odkaz ve slovníku: cs.wiktionary.org/wiki/fušerství. Lze doplnit o další tradiční slova: 

„to nešlo jinak“     „nelze“     „nebyl prostor ani peníze“    „neuráží mě to, je to docela hezké“      „víte vůbec, jak to tu vypadalo dříve“


Kdo za to může? 

Za centrum města je dlouhá léta zodpovědný JUDr.Semerák a jeho kolektiv nastrčených  loutek. Pamatuji si, jak se na počátku agresivně vymezovali vůči ostatním stranám. OK, tak to chodí, jenomže v Ostravě je na rozdíl od jiných měst moc dobře vidět, kdo, co a jak dělá. V Ostravě se nelze schovat za zděděná turistická atraktivní místa, kde stačí přemalovat fasády a můžeš se plácat po ramenou.

Za celou dobu nepřišli / radní/ vůbec s ničím, co by město pozvedlo. Byty - nic. Proluky - nic, nebo jako malůvka na papíře. Stav zeleně ubohý. Parky zanedbané. Parking nevyřešen.  Zděděné urbanistické přešlapy  neřešeny. A kultivace veřejného prostoru? Naprostý skandál! 

Business prostory kromě Karoliny –nic. Ostatně, přiznala to sama starostka Bernfeldová  ve svém posledním slavném interview v Deníku:  Obvod nepodporuje výstavbu, třeba nových kanceláří, protože jsou tu ty staré a mohly by třeba začít chátrat…. /více viz v článku Starostka vysvětluje, proč se v centru nestaví/ 

MOaP naprosto ignoruje přání Ostravanů, kteří se na fajnova.cz  i jinde dali najevo,  že centrum je priorita.

 Ti, od kterých by člověk očekával jasnou reakci- primátor Macura, reagují stylem: to MoaP, my za nic nemůžeme. Přitom zcela rezignují na to, že přes své podřízené, např .městského architekta,  mohou  ovlivnit, co a jak se má  v centru dělat. Smutné. 


Další články v kategorii