Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Podívejte se na poslední novinky z obvodu

Já v médiích
Hutní gigant Liberty Ostrava: Radikální zlepšení ekologie a miliardová investice do výroby

Hutní gigant Liberty Ostrava: Radikální zlepšení ekologie a miliardová investice do výroby

4.3.2020

Nový vlastník hutního podniku v Ostravě-Kunčicích, kterým se v polovině roku 2019 stal britský koncern GFG Alliance, jehož společnost Liberty Steel huť nově řídí, slibuje významný technologický a ekologický posun ve výrobě ostravské oceli.

Podnik nyní nese název Liberty Ostrava. Kromě oceli je lídrem ve výrobě silničních svodidel a trubek. Své výrobky distribuuje do 40 zemí světa. Výrobní roční kapacita huti je 3,6 milionu tun oceli, přičemž aktuálně vyrábí pouze 2,2 milionu tun oceli. Ta se uplatňuje zejména ve stavebnictví, strojírenství a petrochemickém průmyslu.

Na začátku prosince 2019 byl vedením Liberty Ostrava pověřen Pascal Genest, vystudovaný matematik a držitel titulu MBA z Harvard Business School. Z pozice generálního ředitele dne 19. 2. 2020 oficiálně oznámil, že huť plánuje investovat 19 miliard korun do modernizace výroby a ekologických opatření.

Ve svém prohlášení uvádí: „Vybudování nové hybridní technologie pro výrobu oceli v letech 2021–2024, umožní huti nejen využívat vyšší objem šrotu a snížit závislost na dovážených surovinách, ale také radikálně snížit vliv výroby na životní prostředí a získat větší flexibilitu spojením výroby oceli ze surového železa s technologií elektrické obloukové pece.“

Hybridní technologie slibuje produkovat ocel z právě vyrobeného žhavého surového železa, díky čemuž odpadne podstatná část procesu spalování v následné výrobě oceli. To je jeden z kroků, díky kterým dojde ke snížení objemu emisí vypouštěných do ovzduší. Plánovaná transformace je tak vítaným krokem a Liberty Ostrava se díky ní stane předním výrobcem oceli i technologickou špičkou v Evropě.


Foto: Liberty Ostrava

Další články v kategorii