Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Podívejte se na poslední novinky z obvodu

Já v médiích
Bělorus studující na na Ostravské univerzitě řekl, že svoboda je záležitost duchovní

Bělorus studující na na Ostravské univerzitě řekl, že svoboda je záležitost duchovní

25.11.2021

Na Ostravské univerzitě studuje díky mimořádnému stipendiu tamního rektora, Jana Laty, pětice perzekuovaných studentů z Běloruska.

Během happeningu Ostravské univerzity, který se konal 17. listopadu k výročí Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva, promluvilo několik osobností z univerzity.

Slovo dostal také jeden z běloruských studentů: „Podstatou svobody je možnost mít možnost. Možnost mluvit a jednat, možnost měnit sebe sama a své okolí. Bohužel Lukašenkův režim se snaží už 26 let tuto možnost lidem odebírat. Být svobodný neznamená žít ve svobodné zemi. Svoboda je záležitost duchovní. Pokud se v duchu stal člověk svobodným, už není možné mu tuto svobodu odebrat. Běloruský národ už dokázal celému světu, že Bělorusové jsou svobodný národ. Ať žije Bělorusko,“ pronesl.

Rektor univerzity Jan Lata zase připomněl, že svoboda není samozřejmá: „Muselo se o ni bojovat. Několik stovek, nebo i desítek kilometrů od nás, se to stále děje.“

Předseda studentské komory Akademického senátu, Lukáš Slovák vyjádřil důležitost vzpomínkové akce na 17. listopad 1989 slovy: „Dnes jsem si znovu uvědomil, že mám právo svobodně studovat a vzdělávat se. V minulosti tomu tak být nemuselo a ani nebylo.“

Zdeněk Nytra

Senátor volebního obvodu 70. Ostrava – město

Předseda Senátorského klubu ODS a TOP 09


Foto: Jana Greplová


Další články v kategorii