SRDCEM HASIČ

"U HASIČŮ MUSÍTE ROZHODOVAT RYCHLE"

ZAČÁTKY

Hasičem se stal Zdeněk Nytra už jako malý kluk, když trávil čas v kroužku dobrovolných hasičů.

„Bylo to něco jako rodinná diagnóza. Otec i máti byli

u dobrovolných hasičů, takže i já jsem byl dobrovolný hasič. U nás na vesnici to bylo tak, že ke sboru patřila půlka dětí. A kdo v něm nebyl, chodil do Sokola,“ vzpomíná Zdeněk.

Protože v 70 letech neexistovala žádná střední škola hasičská, začal Zdeněk chodit na chemickou průmyslovku. Studiu problematiky požární ochrany

se podrobně věnoval po maturitě ve specializovaném oboru Vysoké školy báňské.

PROFESIONÁLNÍ HASIČ

Když v roce 1984 nastoupil do prvního zaměstnání

k drážním hasičům, nevěděl ještě, že se mu koníček stane na dalších třicet dva let povoláním.

Pro odchod z dráhy se Zdeněk rozhodl v roce 1991, kdy přešel k Hasičskému záchrannému sboru města Ostravy. Tam se stal za nedlouho ředitelem. V roce 2001 se Česká republika rozdělila na nové krajské celky. Tehdy se ostravský sbor stal centrálou Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Jeho vedením byl pověřen opět Zdeněk Nytra.

„Práce na postu šéfa hasičského záchranného sboru, který má více než tisíc zaměstnanců, mě často přiváděla do situací, kdy jsem musel pod tlakem udělat okamžité rozhodnutí. V sázce byly pokaždé životy i majetky lidí. Za každé takové rozhodnutí jsem odpovídal. Ta zodpovědnost ve mně zůstala zakořeněná a pomáhá mi i při práci v Senátu,“ svěřuje se Zdeněk.

V politice je to podle něj trochu jiné, protože má na rozhodnutí víc času. Cílem je pak najít kompromis. „U hasičů se rozhoduje člověk odlišně. Volba padne hned, až potom řešíte, jestli to bylo dobře," dodává.

HASIČSKÁ ŘEHOLE

Jako hasič si člověk musí zvyknout na to, že ne všechno má šťastný konec. Jinak tomu není ani u Zdeňka, mezi jehož nejbolestnější pracovní vzpomínky patří třeba vyprošťování těla malé dívky z pod kol ostravské tramvaje. Mrazivé chvíle smutku prý zažíval pokaždé, když se obětí požáru stalo dítě. K nejnáročnějším akcím u sboru pak řadí ostravské povodně v roce 1997.

„Na hasičské profesi jsem měl nejraději její rozmanitost, možnost přímo pomáhat lidem a pracovat s nimi.“

HASIČSKÁ ŘEHOLE

V červenci 2021 byl Zdeněk Nytra díky jeho dlouhodobým zkušenostem zvolen do vedení Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (SH ČMS), kde zastává post náměstka starostky. Mezi jeho povinnosti zde patří mezinárodní spolupráce, legislativa a organizační záležitosti související se sportem. Díky tomu Zdeněk v září 2021 doprovázel delegaci českých sportovců na Mistrovství světa v požárním sportu do Karagandy v Kazachstánu.

V mezinárodním měřítku působí také jako viceprezident Mezinárodní organizace hasičských a záchranných služeb (CTIF), nebo jako viceprezident Mezinárodní sportovní federace hasičů a záchranářů.

PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU ZPRAVODAJE

ZDE