Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Aktuality

Já v médiích
Zimní versus letní čas

Zimní versus letní čas

31.3.2019

Existuje věda zabývající se časem z hlediska orgánových hodin-chronobiologie, která má dobře zmapované naše orgánové hodiny a biologické rytmy.

     I bez těchto znalostí  biologických hodin naši předkové dobře věděli,co je ráno  pro hladký průběh dne důležité a objevilo se to v přísloví-pravidelná ranní stolice -základ dobré kondice- tj.konkrétně mezi 5.-7. hodinou ranní,což odpovídá hodinám tlustého střeva.

 

Změna času na letní navzdory orgánovým hodinám ruší naše přirozené biorytmy. Ale nejen nám,ale i zvířatům jejichž produkty využíváme k naší výživě.


 Na jedné straně se tady bojuje proti rituální porážce větších zvířat,,abychom  nejedli halál stresované maso a na druhé straně zavedením letního času nutíme krávy dojit mléko o hodinu dříve-takže v letním čase pijeme stresované mléko.Posun času krávám těžko vysvětlíte.

 

Všichni lidé nejsou stejní-někdo je čipernější ráno- skřivan,  a někdo čilý dlouho do noci-sova.

Všeobecně se  dá předpokládat,že v naší civilizované společnosti převládají sovy-částečně je to tím, že hlavní televizní programy běží až večer./ne všichni mají červené tlačítko/ A ráno máme vstávat čiperní ? Když chybí hodiny spánku ? To je dost obtížné. A tak vzniká spánkový deficit,který časem nakonec může vést až k depresi, v lepším případě k syndromu vyhoření- který nebývale přibývá.

 

 Z průzkumu komu vadí letní čas by se měli vyloučit lidé,kteří nemusí chodit do práce nebo mají volnou pracovní dobu-jinak dostáváme zkreslené výsledky.

 

 Ze zavedení letního času profitují jen hospody se zahrádkou,kde si lidé konečně v létě mohou zakouřit u piva venku.Do takových hospůdek berou s sebou i děti- a hospody jsou na to už zařízeny-mají tam pro děti různé prolézačky a ,trampolíny a tak mohou děti v  hospodách  vesele skotačit venku do pozdních hodin, protože díky letnímu času je stále světlo ještě ve 21 hodin večer.  Malé děti  by měly už dávno být v posteli  aby byly ráno svěží /a hubnout, protože´hubne se hlavně v noci-vzrůstající obezita našich dětí- nemohou tak za to ani pamlsky jako letní čas\/

 

Rodiče těch dětí ani netuší, že ponocováním zkracují svým dětem/ale  vlastně i sobě/ život -protože hormon spánku melanotonin se tvoří jen v noci,tím je také vystavují většímu riziku ze slunečního záření ,které by vlastně mělo být lékem.

 

Když je se změnou času na letní stále světlo a měla by být tma-tvoří se melanotoninu méně všem, pak lidé nemohou usnout. Jestli si někdo myslí,že to vyřeší tím,že si dodá melanotonin uměle-tak se hluboce mýlí,protože melanotonin je hormon a funguje na zpětnoregulačním principu,to znamená,že při pravidelné dodávce zvenčí se časem  může přestat tvořit úplně,takže pak na něj budete závislí,Jenže syntetický melanotonin nebude nikdy jako ten váš a může se stát,že jednou na něj dostanete alergii.

 

 Pokud naší vládě opravdu záleží na zdraví našeho lidu věřím,že bude  v naší zemi nastolen jednotný přirozený zimní čas. /JL/

 

Další články v kategorii