Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Aktuality

Já v médiích
Výročí v historii ostravské tramvajové dopravy

Výročí v historii ostravské tramvajové dopravy

30.3.2020

Na dnešek, 30. března, připadá jedno zajímavé výročí ostravské tramvajové dopravy. Byla sobota roku 1907 a právě v tento den byla uvedena do provozu tramvajová trať mezi Hulvákami, Novou Vsí a Svinovem.

Úsek měřil 2,6 km a navazoval na již existující síť tramvajových linek v Moravské Ostravě, které spojovaly Přívoz, Moravskou Ostravu, Vítkovice a Mariánské Hory. Připojení Svinova k tramvajové dopravě v roce 1907 bylo logickým krokem kvůli tomu, že tato městská část byla rostoucí průmyslovou čtvrtí a zároveň vznikajícím dopravním uzlem na trase z Opavy do Těšína.

Provoz tramvajových linek se v Ostravě datuje od roku 1894, kdy byla uvedena do provozu první tramvaj z vlakového nádraží v Přívoze přes Moravskou Ostravu do Vítkovic. Stejně jako v jiných městech bylo hlavním důvodem zavádění tramvajové dopravy propojení města se železničním nádražím.


Foto: DPO - stoletý vůz č. 25 ze začátku minulého století. Jedná se o první historickou tramvaj, kterou si Dopravní podnik Ostrava pořídil do sbírky v 70. letech minulého století.

Další články v kategorii