Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Aktuality

Já v médiích
Výročí nuceného připojení části Ostravy k nacistickému Německu

Výročí nuceného připojení části Ostravy k nacistickému Německu

5.10.2020

Tento týden si připomeneme 82. výročí, kdy byly po podpisu Mnichovské dohody pod nátlakem ve dnech 8. a 10. října 1938 připojeny některé obce dnešní Ostravy k nacistickému Německu.

Na německém území se ocitly v říjnu 1938 obce Antošovice, Koblov, Petřkovice, Lhotka, Hošťálkovice. Řeka Odra se tak opět po 20 letech stala státní hranicí.

Součástí Sudetské župy se staly i obce na levém břehu Odry a to Svinov, Poruba, Třebovice, Pustkovec, Martinov, Plesná, Polanka nad Odrou a Krásné Pole.

Po podpisu Mnichovské dohody v roce 1938 bylo jako "Sudetenland" označováno veškeré území odstoupené pod nátlakem hitlerovskému Německu.

Obyvatelé české národnosti se mohli přihlásit k obnovenému občanství Československé republiky a přestěhovat se do vnitrozemí.

Lidé, kteří se nepřestěhovali a zůstali v pohraničí jako Češi, byli diskriminováni v zaměstnání i ve školách. Byli nazýváni německými antifašisty, byli nařčeni, že se nepřipojili k masové podpoře nacistické strany a z různých důvodů začali být okamžitě zatýkáni.Zdeněk Nytra

5. října 2020

Další články v kategorii