Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Aktuality

Já v médiích
Vyhodnocení první vlny pandemie koronaviru

Vyhodnocení první vlny pandemie koronaviru

20.8.2020

Myslím si, že Senátu přísluší zhodnotit, jak se Česká republika s pandemií koronaviru vyrovnala, ale hlavně jak bude a je připravena na budoucí podzimní období.

To, co zažíváme v tomto týdnu, je hektické. Obávám se, že už není v republice člověk, který by se vyznal v tom, co platí v tuto chvíli, a hlavně co bude platit zítra nebo v pondělí. Podívejme se třeba na aktuální pravidla pro sport a pravidla pro vyučování. Skoro se nabízí, že v každé školní třídě založíme sportovní klub, aby se eventuální karanténa týkala vždycky jenom toho jednoho konkrétního nakaženého žáka.  

Další příklad z Moravskoslezského kraje, který byl, jak jistě víte, na chvilku celý zavřený a platila u nás přísnější opatření, než v ostatních částech ČR. V této situaci už v pondělí vláda představila semafor, kde svítila varovně pouze Praha a okres Frýdek-Místek. Přitom až do pátku trvalo krajské hygieně v Ostravě, než oficiálně vydala nařízení pro zbytek kraje s výjimkou okresu Frýdek-Místek. Já opravdu netuším, proč to trvalo od pondělí až do pátku.

Návrh usnesení k vyhodnocení průběhu první vlny pandemie koronaviru se týká několika bodů. Zaprvé připravenosti společnosti dostatečnými zásobami zdravotnického materiálu a ochranných pomůcek. Vídáme teď v televizi, že už se něco ve státních hmotných rezervách dováží. Na druhou stranu některé smlouvy na nákup pomůcek jsou teprve podepsané, jiné smlouvy teprve na podpis ze strany státních hmotných rezerv čekají, takže si vůbec nejsem jistý, kde pomůcky jsou a zda jich bude dostatek. Nemocnice jsou, podle veřejných zdrojů, připraveny na případnou druhou vlnu na tři týdny až měsíc, ale státní hmotné rezervy zatím připraveny nejsou. Navrhuji, abychom vyzvali vládu, aby se tímto zabývala.

Druhou oblastí je právě připravenost státu na případnou druhou vlnu. Opravdu si nejsem jistý, že vláda nejen v tuto chvíli ví, co dělá. Případ z ostravské hygieny už jsem zmiňoval. Zmíním další, známý problém v regionu a to podnik OKD. Pak tady máme podnikatele, kteří jsou poškozeni rozhodnutími státu, obecně. Nikdo neřeší náhradu zisku podnikatelů. Ale pokud stát přikázal v nouzovém stavu zavřít provozovny, zavřít některé podniky a bylo to v rámci zákona o krizovém řízení kde je přímo definována náhrada škody, tak by stát měl být ten, kdo řekne, jak se náhrady škody mají podávat a u koho.

Poslední věc, kterou navrhuji v tom usnesení, je zjednodušení a zrychlení procesu podávání žádostí o jednotlivé pomoci. Paní ministryně financí deklarovala, že má připraveno a napumpuje do ekonomiky 1,190 bilionu korun. Programy byly vypsané řádově v hodnotě 860 miliard. Reálně bylo vyplaceno 81 miliard. Jenže některé programy, třeba COVID I, II, III, mají velice náročnou příprava, v podstatě je nelze zpracovat bez odborníků, buď přímé ingerence, nebo alespoň konzultace s nimi a doba vyřízení trvá i tři měsíce.

Jak fungují naše ministerstva? Zase příklad z praxe: Jeden podnik se dotazoval na Ministerstvu práce a sociálních věcí, kam poslal dotaz 14. 4., že neví, jestli může podat žádost do programu Antivirus v režimu A, nebo B. Odpověděli mu 19. 6., po více než dvou měsících, že je to jeho zodpovědnost, ať si to prostuduje na internetu, že oni mu neporadí, že on zodpovídá za to, ve kterém programu si požádá. Takhle si nemyslím, že by měla naše vláda pracovat.

Zdeněk Nytra, 20. srpna 2020


Foto: Senát PČR


Další články v kategorii