Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Aktuality

Já v médiích
V Národním plánu obnovy postrádám vizi pro 6G sítě

V Národním plánu obnovy postrádám vizi pro 6G sítě

19.4.2021

Členské státy Evropské unie mohou své ekonomiky po pandemii postavit zpět na nohy díky unijním fondům. Také Česká republika z nich může čerpat zajímavou částku, a to až 191 miliard korun. Chystaný Národní plán obnovy ale ke dnešnímu dni dostatečně nenaznačuje kam, a zda vůbec, se Česko za evropské peníze posune.


Již v srpnu 2020 se začal v České republice připravovat materiál Národního plánu obnovy s předběžnými informacemi. Ale ani do února tohoto roku nebyl ještě hotov jeho legislativní rámec. Jednotlivé kapitoly a pilíře plánu jsou nevyvážené.

Chápu, že materiál je stále ve stavu změn, takže jej vláda zatím nemůže schválit. Chci ale poukázat na skutečnost, že Senát pracoval s únorovou verzí plánu a pak, 16. března 2021, dorazil do Senátu úplně jiný materiál. Zatím proto nemáme představu, v jakém stadiu Národní plán vlastně obnovy je.

Nejen já, ale i většina senátorů má tu připomínku, že plán sice vznikal odspoda a musí tam logicky být zahrnuty představy různých resortů, odborných svazů a podobně. Ale nenašli jsme tam nějaké centrální zacílení, kam se by se Česká republika měla po vyčerpání těchto peněz posunout.

Jednotlivé kapitoly a pilíře plánu jsou nevyvážené. Někde se jde do naprosto zbytečných podrobností, jak například dotovat z peněz důchodový systém. Také se uvažovalo o budování dalšího onkologického centra, i když jedno už máme v Brně.

Zejména ale v materiálu postrádám vizi, jak navrhované projekty mohou sloužit v budoucnu, jaký znamenají pokrok a také, aby byly udržitelné. Cílem přece není pouze napsat projekty tak, abychom evropské peníze dostali, ale smyslem by mělo být posunutí České republiky.

Jako jeden z důležitých bodů v plánu vidím plánování prostředků na budování 5G sítí. Položme si ale otázku, proč jen 5G? Digitalizace jde tryskem kupředu, na oběžné dráze najdeme už od loňska satelit 6G, tyto technologie se ve světě oficiálně plánují. Proč i my v Národním plánu obnovy, místo o sítích 5G, rovnou nehovoříme o progresivní infrastruktuře sítí 6. generace? 


Zdeněk Nytra

Senátor volebního obvodu 70. Ostrava – město

Předseda Senátorského klubu ODS a TOP 09Zdroj: ČR

Foto: px, KG

Další články v kategorii