Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Aktuality

Já v médiích
V Číně jsou pronásledování nejen členové Falun Gong

V Číně jsou pronásledování nejen členové Falun Gong

24.3.2019

Senát na 7. Schůzi 20. března reagoval na petici 37 tisíc lidí, jež vyzývala k „ukončení genocidy praktikujících organizace Falun Gong páchané čínským režimem“. Senátoři požádali českou vládu a prezidenta Zemana, aby vyzvala čínskou vládu k ukončení této praxe a aby i další lidé věznění kvůli své víře/ křesťané, muslimové/ nebo etnické příslušnosti / Ujguři a jiné národnosti/ byli propuštěni z vězení a převýchovných pracovních táborů.


Co  vadí vedení Čínské lidové republice na hnutí Falung Gong?

V Senátě to vysvětlila  zástupkyně této organizace Veronika Sudová: 


Falun Gong je metoda zušlechťování těla a mysli, která byla zveřejněna v Číně v roce 1992. Obsahuje morální učení a meditační cvičení. Jádrem Falun Gongu jsou hodnoty pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. a považuje je za měřítko pro každodenní život a praxi. Falun Gong má vynikající účinky na zdraví, což potvrdilo několik lékařských studií.
Během 7 let se mu začalo věnovat 70 – 100 milionů lidí, později se praxe rozšířila do zhruba stovky zemí po celém světě.

V roce 1999 však tehdejší tajemník Komunistické strany Číny Ťiang Ce-min prosadil zákaz Falun Gongu, protože se cítil uražen a ohrožen obrovskou popularitou této praxe. Tento zákaz prosadil navzdory tomu, že všichni ostatní členové politbyra byli proti a i přesto, že čínská vláda udělila Falun Gongu začátkem 90. let několik vyznamenání, například za mimořádný přínos v oblasti vědy. Se zákazem praxe nastoupily represe, od pomlouvačných kampaní, zatýkání, věznění přes kruté způsoby mučení. Je známa zhruba stovka mučících metod. Mezi ně patří např. pálení rozžhaveným železem, vtloukání bambusových hůlek pod nehty, zavěšování do pozic, v kterých si oběti vykloubí ramena, přetrhají šlachy nebo zlomí vaz.

Pracovní skupina pro lidská práva při OSN zdokumentovala 87 000 případů mučení a přes 4000 mučení s následkem smrti. Tato čísla jsou však jen vrcholem ledovce. Za nejotřesnější způsob fyzické likvidace následovníků Falun Gongu považujeme násilný a masový odběr životně důležitých orgánů a následné zpeněžení těchto orgánů v transplantačním průmyslu. Tyto operace jsou formou vraždy. 

Další články v kategorii