Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Aktuality

Já v médiích
Stromy  k narozeninám

Stromy k narozeninám

17.1.2018

Tradice stromů Republiky či Svobody začala u nás po roce 1918, Lípy Svobody byly ovšem vysazovány už v době národního obrození, zejména v roce 1848.

Celorepubliková  kampaň Stromy svobody 1918-2018, kterou Nadace Partnerství odstartovala s podporou více než dvou desítek partnerů loni v říjnu a jež  připomíná 100. výročí vzniku Československa, už objevila téměř 500 zapomenutých stromů.V mapě na www.stromysvobody.cz nově budou kromě stromů vysazených na památku důležitých historických událostí republiky přibývat také plánované výsadby Stromů svobody v letošním roce. 

Kampaň Stromy svobody 1918-2018 chce motivovat místní komunity, aby uspořádaly vlastní výsadbu, a proto jim zdarma / prvních sto přihlášených/ nabízí sazenici lípy o velikosti přibližně 3,5 metru.Mimo výsadeb nových Stromů svobody, které kampaň směřuje zejména na období od 20. do 28. října, se mohou lidé zapojit také do péče o historické Stromy svobody.  Kdokoli může podat návrh na jejich vyhlášení za památné stromy. Majitelé pak smohou požádat o jejich odborné ošetření. Více než dvě desítky certifikovaných arboristů se nabídly, že stromy sponzorsky ošetří.

Žádost o ošetření Stromu svobody lze do 15. února prostřednictvím jednoduchého formuláře na www.stromysvobody.cz.

Web kampaně: www.stromysvobody.cz

Facebook: http://www.facebook.com/stromysvobody

Sbírka: https://www.darujspravne.cz/stromy-svobody-1918-2018


Text k obr.  Strom  Republiky byl v Mor. Ostravě vysazen v parku Čs. letců v roce 2008, strom Svobody  v roce 2015 v Komenského sadech. 
  Další články v kategorii