Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Aktuality

Já v médiích
Senát napadl u Ústavního soudu zákaz prodeje v maloobchodech

Senát napadl u Ústavního soudu zákaz prodeje v maloobchodech

23.11.2020

Skupina 63 senátorek a senátorů ze čtyř senátorských klubů podala v sobotu 21. listopadu 2020 ústavní stížnost. Dlouhodobě kritizují nejasnosti ohledně toho, proč některé malé podniky musí zůstat zavřené, zatímco jiné mají výjimku. Opatření jsou podle nich diskriminační, znamenají bezprecedentní likvidaci menších prodejen a podnikatelů a měla by být zrušena.

K tomuto kroku vedlo senátory mimo jiné nedávné usnesení vlády omezující počet osob na čtvereční metry prodejní plochy, které však neumožnilo znovuotevření menších provozoven.

"Možná bych i pochopil opatření jedné osoby na 15m2, které se od zítřka, nebo od pondělka změní na dva lidi na 15m2. Co ale nechápu, a naprosto s tím nesouhlasíme, je to, že se povolení prodeje v tomto režimu netýká i malých obchodů, živnostníků kteří se zabývají službami, provozujících například opravny obuvi a dalších."

Dle senátora Lukáše Wagenknechta malé provozovny mohou zcela bez problému regulovat počet osob na prodejně a zajistit dodržování rozestupů před prodejnou. Došlo by tak k většímu rozptýlení nakupujících a ti by se nekoncentrovali před hypermarkety, které mohly zůstat otevřené a prodávají i sortiment uzavřených prodejen. 

V podání k Ústavnímu soudu senátoři napadají především nelogické omezování některých oblastí maloobchodu oproti jiným sektorům, aniž by vláda předložila jasné analýzy. Podle dostupných dat probíhá komunitní šíření nákazy COVID-19 především v domácnostech a v zaměstnání.  

Vláda bez jasného zdůvodnění také zakazuje prodej na vybraných provozovnách, zatímco na jiných prodej výjimkami povoluje. Podle nového systému hodnocení PES by přitom měla umožňovat jen prodej základních potřeb. Není však zřejmé, jak vláda určila, co do kategorie základních potřeb spadá. 

Senátorům vadí i stav, kdy některé komodity (obuv, oblečení, hračky, elektro, papírnictví, sportovní potřeby atd.) je možné prodávat ve velkých hypermarketech, ale v ostatních provozovnách nikoli. 

Podání k Ústavnímu soudu tak poukazuje na nepodložené omezování základních práv podnikatelů, kdy není zřejmé, zda jeho dopady vedou k cílům nejasně definovaným vládou, a diskriminaci podnikatelů napadá. 

Současně senátoři Ústavní soud požádali o přednostní projednání. Během jarní vlny pandemie soudu postačoval měsíc na odmítnutí ústavních stížností v souvislosti s vládními opatřeními, aniž by se musel zabývat samotnou podstatou věci. Tehdy uvedl, že návrh na zrušení opatření musí podat oprávněné osoby. To by mělo být v případě skupiny senátorek a senátorů splněno. 

Z právního hlediska zůstává otázkou, zda se může Ústavní soud návrhem zabývat případně i po pozbytí platnosti napadeného opatření. Senátoři se domnívají, že ano, neboť se jedná o otázku dodržování Ústavy ČR. 

Na přípravě senátního návrhu spolupracovala pro bono řada právníků a advokátů: Jindřich Lechovský, Zuzana Candigliota, Eduard Belšán, Lukáš Kostínek, Jakub Backa a další. Zdeněk Nytra

22. listopadu 2020
(Zdroj: Senát PČR)

 

Další články v kategorii