Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Aktuality

Já v médiích
Ropné   kaly v lagunách  jsou odtěženy,  zbývá „jen“ hlinka

Ropné kaly v lagunách jsou odtěženy, zbývá „jen“ hlinka

23.12.2018

Kaly z ostravských lagun se těží již 14 let, poslední „závazný“ termín - konec roku 2018 se odsouvá. Těžba sice skončila, ale zavápněné kaly a hlinka, jde o cca 70 000 tun, se tam budou skladovat do konce roku 2020.

Společnost AVE CZ, odpadové hospodářství oznámila, že 10.prosince 2018 dokončila těžbu a zavápňování surových kalů (kyselých dehtů CaO) v lagunách OSTRAMO.  Do 30. 6. 2019 bude těžit  a upravovat tzv. hlinku.  Nyní má společnost AVE CZ podle smlouvy 2 roky na j finální likvidaci. Ta bude probíhat ve spalovně elektrárny Vřesová v severních Čechách. 

Společnost AVE CZ  dále ve své tiskové  zprávě uvádí, že během odtěžování ropných kalů se ukázalo, že v prostorách lagun se oproti odhadům nachází desetkrát více tzv. hlinky, kterou je nutné rovněž odtěžit, upravit a poté likvidovat stejně jako kaly, tedy spalováním.  A to je důvod, proč se termín dokončení odkládá o dva roky. 

K nekonečnému příběhu tzv. Ostravských lagun jen upřesnění původního záměru: V roce 2015 měl být na pozemku,  kde se nacházejí tři kalové rybníky,  vysázen les. 

 text k obr. V  areálu  ostravských lagun  najdeme  informace  o dřívějších neúspěšných  "likvidátorech  kalů."  Geosan byl jedním z nich. 


Další články v kategorii