Načítání webu

Zdeněk Nytra

Senátor

Zdeněk Nytra

Aktuality

Já v médiích
Ostravská univerzita jde správným směrem

Ostravská univerzita jde správným směrem

25.2.2020

Jedna z největších současných státních investic v oblasti vysokého školství putuje do Ostravy. Stane se tak díky Ostravské univerzitě, jejíž rektor prof. Jan Lata po téměř dvou letech příprav podepsal letos v lednu smlouvu na realizaci projektu výstavby hned dvou nových univerzitních kampusů. Za dva roky tak vyroste v centru Ostravy za divadlem Antonína Dvořáka zázemí Pedagogické fakulty pro výzkum v oblasti sportu a nová budova Fakulty umění.

Přibývající počty studentů, nárůst vědy a výzkumu, či rozšiřující se zahraniční spolupráce. Díky tomu všemu vznikla na univerzitě potřeba vybudovat nové prostory, které nabídnou studentům a pedagogům adekvátní a funkční zázemí. „Stavba musí být hotova do dvou let. Předpokládáme, že v září 2022 už budou otevřeny některé nové obory, jak na Fakultě umění, tak na Pedagogické fakultě,“  řekl v rozhovoru pro ČT rektor Ostravské univerzity.

V nové budově Fakulty umění se můžeme těšit na dlouho očekávaný koncertní sál i výstavní prostor prezentující jak práce studentů, tak design v globálním, nejen evropském, kontextu. Univerzita ve druhé části areálu vybuduje sportoviště napojené přímo na vědecké laboratoře. Toto pracoviště se stane nejmodernějším evropským zázemím pro studium lidského pohybu a behaviorálního zdraví.

Vedení univerzity i města doufá, že nový kampus přiláká do Ostravy i zahraniční studenty a vědce. Součástí stavby bude také podzemní parkoviště pro 155 aut.  Cena univerzitních kampusů slučujících umění a design se odhaduje na jednu miliardu korun. Hrazena bude většinově ze zdrojů Evropské unie prostřednictvím Operačního programu „Výzkum, vývoj a vzdělávání.“ Město Ostrava na výstavbu přispěje částkou přes 159 milionů Kč, Moravskoslezský kraj uvolnil na přípravu projektových dokumentací 14 milionů. Univerzita pak přispívá čtyřmi miliony. 
 Foto: Archiv OU

Další články v kategorii